Damarda eriyen stent kalp hastalarının umudu

Giriş Tarihi: 5.4.2014
Metal stente oranla daha avantajlı olan, damarda eriyen stent, her geçen gün daha çok kalp hastasına umut oluyor. Avrupa'da son 1 yıldır kullanılan, Türkiye'de ise kısa süre önce uygulanmaya başlanan eriyen stent işlemi, Kıbrıs'ta ilk kez Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi Kalp Merkezi'nde, kalp damarlarının birinde ciddi hasar oluşmuş bir hasta üzerinde gerçekleştirildi. YDÜ Hastanesi Kalp Merkezi Başkanı Prof. Dr. Barış Ökçün ve Prof. Dr. Erhan Babalık tarafından anjiyografi ve damar içi ultrason yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen operasyonda, hastanın iki kalp damarındaki darlık açılarak eriyen stent yerleştirildi.

İLAÇ SALGILIYOR

Yaygın olarak kullanılan ve metal kafes yapısına sahip stentler, üzerlerine emdirilmiş bazı ilaçlar ile damar içine ilaç salgılıyor. Hastanın vücudunda, kalp damarı içinde herhangi bir metal kalıntısı olmaması, damarın günlük hayatta gevşeme ve genişleme kabiliyetinin korunmasını sağlıyor. Metal içeren stentlerde ise bir kafes gibi damarın genişlemesi sınırladığından; kalbin geniş damar çapına ulaşması gerektiren durumlarda damar bu kabiliyetini yerine getiremiyor. Metal stentler, bazı hastalarda hayat boyu, 2 farklı ve ciddi kan sulandırıcı ilacın bir arada kullanılmasını zorunlu kılarken; eriyen stentler, 6 aydan sonra kendini yok ettiğinden, kan sulandırıcı kullanılması gerekmiyor.

AVANTAJLARI ÇOK

Stentler takıldıktan sonra, yaklaşık 10 hastadan 1'inde, stent içinde darlık oluşuyor. Stent içi darlığın genişletildiği hastaya ise tekrar stent işlemi ancak bir kez daha yapılabiliyor. Yani aynı damara, iç içe en fazla 2 metal stent takılabiliyor. 3'üncü stent takılması gerektiğindeyse by-pass olma ihtimali yükseliyor ve bu durum hasta için dezavantaj oluşturuyor. Eriyen stent kullanılan hastalarda ise stent zaman içinde damar yapısına karıştığından, bu işlem gerekli oldukça tekrarlanabiliyor. Metal stent takılan hastada, ilk hafta içinde metal stent göğüste damara batma hissi verebilir. Eriyen stentler ise hiçbir şey hissettirmeden 6 ay sonra kaybolduğundan, günlük yaşamda hastaya daha fazla rahatlık sağlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Damarda eriyen stent kalp hastalarının umudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN