Türkiye'nin en iyi haber sitesi

168 sandık sayıldı AK Parti oyu arttı

AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, itiraz ettikleri 4 bin 500 sandıktan sadece 168 sandığın sayıldığını, böylece partisinin oylarında bin 82 adet artış olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 6.4.2014
AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, milletvekilleri Fatoş Gürkan ve Mehmet Şükrü Erdinç ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Büyükşehir Belediye Başkanlığı oyları için yaptıkları itirazlar ve sonuçları hakkında bilgi veren Yeni, "Yaklaşık 4 bin 500 sandığın yeniden sayılmasını istedik. Ancak ilçe seçim kurulları büyük ölçüde itirazlarımızı kabul etmedi. Kabul edilen ve sayılan sadece 168 sandıktan partimize bin 82 oy daha çıktı. Bir de bütün sandıkların açılıp sayıldığını düşünün" dedi. BaşkanYeni, 10 ilçe de Büyükşehir Belediye Başkanlığı oylarının yeniden sayımı için İl Seçim Kurulu'na başvurdukları ve sonucu beklediklerini söyledi. 3 Nisan tarihinde MHP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Bal'ın yaptığı "AK Parti'nin itiraz ettiği yerlerde MHP oyları arttı" açıklamasına göndermede bulunan Fikret Yeni, "Bazı siyasi partilerin yöneticileri, itirazlarımız neticesinde §oylarımızın düştüğünü ve kendi oylarının arttığını iddia ediyorlar. Öncelikle bunu iddia eden hukukçunun ifadesini üzülerek izledim. Çünkü kendilerinin itiraz etmediği bir konuda kendilerinin oyunun artması yasal olarak mümkün değil. İkincisi, Seyhan 1'inci bölgede 7 sandık açılmış, 400 oy gelmiş AK Parti'ye. Seyhan 2'nci bölgede sadece geçersiz oylara yönelik değerlendirme yapılmış, 73 sandık açılmış, bu sandıklardan 261 oy partimiz lehine gelmiş" diye konuştu. Yeni, 10 ilçede büyükşehir oylarının yeniden sayımı için İl Seçim Kurulu'na yaptıkları başvurudan olumsuz yanıt alınması halinde Yüksek Seçim Kurulu'na başvurma hakların da kullanacaklarını belirtti.

MHP BASKI KURMAK İSTEDİ
Fikret Yeni, Adana Milletvekili olan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in, yapılacak kabine değişikliğinde yeniden görev alamayacağı yönündeki iddialarla ilgili soruya ise "Biz Sayın Bakanımızın kendine tevdi edilen görevi layıkıyla yerine getirdiğine inanıyoruz. Sayın Bakanımızın bu kabinede olmasını diliyoruz. Sayın Bakanımıza, özellikle bu seçimde çok teşekkür ediyoruz. Çok ciddi katkı koydular. Bize rehberlik yaptılar. Görevine devam edeceğini düşünüyoruz" şeklinde yanıt verdi. Daha sonra söz alan Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç ise 2009 seçimleri ve 2014 seçimlerinin Adana'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hep şaibeyle anılan seçimler olduğunu, soru işaretlerinin giderilemediğini savundu. Fatoş Gürkan da MHP yöneticilerinin bütün seçim kurullarına 50-60 kişilik gruplarla, hakimleri, memurları baskı altına alma yönünde faaliyetlerde bulunduğunu, hatta kendisine müdahale edilmek istendiğini öne sürdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
168 sandık sayıldı AK Parti oyu arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN