Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Silifke çileğinde hormon yok

Giriş Tarihi: 7.4.2014
Mersin'in Silifke ilçesi Çilek Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Özmen, yaz meyvelerinin gözdesi olan Silifke çileğinin gönül rahatlığıyla yenilebileceğini belirtti. Özmen, "Silifke çileği hormonsuz ve kaliteli bir çilektir" dedi.

İRİLİĞİ TÜRÜNDEN DOLAYI

Halk arasında iri çileğin hormonlu olduğu kanısının yaygın olduğunu belirten birlik başkanı Ahmet Özmen, "Çileğin iriliği hormonla değil, türüyle ilgilidir. Silifke çileğini herkes gönül rahatlığıyla yiyebilir" dedi. Silifke ve beldelerinin tarımsal zenginliğine değinen birlik başkanı Ahmet Özmen, "Tarımsal üretimdeki gelişmeler ve yeni türlerle birlikte neredeyse elma büyüklüğüne varan çilekler üretilebiliyor. Bu nedenle çileklerin rengi, şekli ve iriliğine bakılarak 'hormonlu' olduğu şüphesine kapılmak doğru değildir.

ÇİFTÇİ BİLGİLENDİRİLİYOR
Birlik Başkanı Özmen, Silifke'de üretimdeki kaliteyi artırabilmek için üreticilerin bilinçlendirilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini, amaçlarının piyasanın istediği üretimi gerçekleştirmek ve çiftçinin kalkınmasına katkı sağlamak olduğunu kaydederek, 1'inci ve 2'nci yıl çileklerde ruhsatsız ilaç kullanımının kesinlikle yasak olduğunu vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silifke çileğinde hormon yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN