Tekstil ülkemizin dinamo sektörü

Tekstilin duayeni Abdulkadir Konukoğlu, sektörün Türkiye için uzun yıllar istihdam, üretim ve ihracat kaynağı olacağını söyledi

Giriş Tarihi: 7.4.2014
TOBB Tekstil Sanayi Meclisi Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, tekstil sektörünün Türkiye için daha uzun yıllar en önemli istihdam, üretim ve ihracat sektörü olacağını söyledi. SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü'nce, Antalya Belek'te düzenlenen 13'üncü Uluslararası İzmir Tekstil ve Hazır Giyim Sempozyumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de çok kaliteli iplik üretildiğini, çok iyi kumaşlar dokunduğunu, moda marka ve tasarım anlamında da çok başarılı işler yapıldığını söyledi.

ÇİN' DEN KORKMADIK
Konukoğlu, 2000'li yıllara girilirken, emek yoğun sektörlerdeki hemen herkeste ucuz işçilik dolayısıyla Çin korkusu yaşandığını anımsatarak, "O zaman her konuşmamda, Çin'den korkmaya gerek olmadığını savundum ve 'Tek tip kıyafet giyen her Çinli bir tane daha fazla kıyafet almaya başladıkça, üretimi kendisine yetmez' demiştim. Bu düşüncemin gerçekleştiğini görüyoruz. O tarihlerde ucuz maliyetle bir anda dünya pazarlarına giren Çin'de, gelir düzeyine paralel işçilik maliyetleri de arttı, Çinliler moda ve markayı almaya başladı. Her Çinli birer tane kıyafet almaya başlayınca, Çin dünyanın en önemli tekstil ithalatçılarından birisi haline gelecek" dedi.

KALİTESİZ ÜRÜNE SET VURULDU

SANKO olarak Çin'e yaptıkları ve yıldan yıla artan tekstil ürünleri ihracatının öngörülerini doğruladığını söyleyen Konukoğlu, "Tekstilciler gelecek planlamalarını yaparken bunları dikkate alarak yapılanmalı. Türkiye, tekstil sektörüne güvenmeli ve sahiplenmeli. Türkiye'nin çıkması gereken sektör olarak görülen tekstil önemli istihdam merkezlerinden biri oldu. Hükümetin tekstilde bazı ürünlerin ithalatına ek vergi uygulamasını başlatmasıyla 125 bin yeni istihdam sağlandı ve Türk tekstili ayağa kalktı. Uzakdoğu'nun ucuz ve kalitesiz ürünlerinin girişine set vuruldu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekstil ülkemizin dinamo sektörü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN