Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suruç Ovası'nda 'tuzlanma' uyarısı

Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, bilinçsiz sulamanın Suruç Ovası'nda tuzlanmaya neden olacağına dikkat çekti

Giriş Tarihi: 12.4.2014
Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, "Bilinçsiz sulama Suruç Ovası'nda tuzlanmaya neden olacaktır" dedi. Uygulanan ileri teknolojiler sayesinde 5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını gerçekleştirdiği Suruç Tüneli ile Atatürk Barajı'ndan Suruç Ovası'na saniyede 90 metreküp su akacak. Bölge çiftçisine adeta hayat verecek tünelle 950 bin dönüm arazi suya kavuşacak.

EĞİTİM GEREKİYOR
Çalışmalarlan özellikle pamuk, buğday ve mısır üretiminin artırılması hedeflenirken, uzmanlar, bilinçsiz sulamanın toprakta tuzlanma ve çoraklaşma sorununu beraberinde getireceğine dikkat çekiyor. Toprak yapısı nedeniyle Suruç Ovası'nda tuzlanma riskinin bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, "Bilinçsiz sulama ovada tuzlanmaya neden olacaktır. Dolayısıyla çiftçilerin bu konuda eğitilmesi gerekiyor" dedi. Çullu, Harran Ovası'nda bilinçsiz sulama nedeniyle arazi yapısının bozulduğunu ve toprak veriminin düştüğünüde aktardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suruç Ovası'nda 'tuzlanma' uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN