Dileneceğime kağıt toplarım

Giriş Tarihi: 13.4.2014
İç savaşın hayatını kararttığı Suriyeliler, kapılarını açan Türkiye'de yeniden ayağa kalkmaya çalışıyor. Bir zamanlar ülkelerinde refah içinde yaşayan birçok Suriyeli, bugün ya komşu ülkelerdeki kamplarda, çadır kentlerde, bir yakınının yanında ya da kendi imkanlarıyla hayata tutunmaya çalışıyor. Gaziantep'e sığınan Halil ailesi de eski yaşam koşullarından uzakta ayakta kalma mücadelesi veriyor.

2 ODADA 15 KİŞİ

Suriye'nin Halep kentinde ayakkabı mağazası bulunan, ailesi ile birlikte refah içinde yaşaran Habeş Halil, iç savaş nedeniyle 6 ay önce kendi ve kardeşinin ailesiyle birlikte sınırı geçerek Gaziantep'e geldi. 15 kişilik Halil ailesi, Gaziantep'te kiraladıkları 2 odalı bir eve yerleşirken, eve ekmek götürebilmek için çalışmaya başladı. İş bulamayan Habeş, geçimlerini sağlamak için çöplerden atık kağıt toplamaya başladı.

BABASININ YANINDA
El arabasıyla atık kağıt toplamaya çıkan Habeş Halil, yaşadığı kötü günler yüzünden yanından hiç ayrılmayan 8 yaşındaki oğlu Hüseyin'i de arabasında taşıyarak çalışmaya devam ediyor. Habeş Halil, "Ekmek parası için kağıt topluyoruz. Burada iki odalı ev tuttuk ve kağıt toplayarak yaşamaya çalışıyoruz. Dilenmek yerine çalışarak, günde 10-20 lira kazanarak ailemin geçimini sağlıyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dileneceğime kağıt toplarım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN