Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şiirin 'Dede Korkut'una KSÜ'den fahri doktora

Giriş Tarihi: 13.4.2014
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nin (KSÜ) 'Yılın Kahramanları 2014 Edebiyat Ödülleri', Avşar Yerleşkesi Cahit Zarifoğlu Konferans Salonu'nda düzenlenen ödül töreniyle sahiplerini buldu. Kahramanmaraşlı şair ve yazarlarla akademisyenleri bir araya getiren törende, farklı üslubu ve Anadolu insanını mısralara yansıtan eserleriyle ölümsüzleşen, 'Dede Korkut' ve 'Beyaz Kartal' olarak anılan şair Bahaettin Karakoç'a da fahri doktora unvanı verildi.

KELİMELERLE OYNADIM

Karakoç'un akademik binişini, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan giydirdi. Böylesine mümtaz bir şahsiyete ödül vermenin kendisi için gurur vesilesi olduğunu söyleyen ve gözleri dolan Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan, "Karakoç ailesinin fertleri böylesine önemli bir şahsiyetle ne kadar gurur duysalar azdır" dedi. Törende konuşan Şair Bahaettin Karakoç ise şiirin hiçbir zaman kendisi için hobi olmadığını söyledi. Karakoç "Şiir benim için bir medeniyet aracı oldu, büyük bir kültür aracı oldu. Bunu da hep fen bilimleri gibi bilimsel olarak ele aldım. Şiirle oynadım, kelimelerle istediğim gibi oynadım. Daha güzel olsun, daha derinden ses versin diye" dedi.

AŞİRET ŞAİRİ OLMADIM

Yaşı 84 olmasına rağmen şiir yazmaya devam ettiğini kaydeden Karakoç, "Kimisi 45'ten sonra biter, sermayeleri kalmaz. Yazacakları kalmaz, hayal dünyaları kalmaz. Yemin ederim ki her gün şiir yazdığım oluyor. Ben bunları ne için yazıyorum. Bunlar benim geçim vasıtam değil. Ben bunları benim milletimin çocukları okusun, ne yapmak istediğimi anlasın, iş zahmet çekmeye geldiğinde ona koşsunlar diye yazıyorum. Dikkatinizi çeker mi bilmiyorum. Karakoç'lar hiçbir zaman bir aşiret şairi olmadı. Aşiret şairi olsanız, devlet de yardım eder, etraf da yardım eder, her kurum onlara yardım eder. Matbaalar bedava basar. Basılanlar kolay satılır. Sayılmayacak kadar nimete konarlar. Ama ne kardeşim Abdurrahim'de bu vardı. Ne de bende. Şimdi de şiirlerimi herkese açtım, herkes benim şiirlerimi kullanabilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şiirin 'Dede Korkut'una KSÜ'den fahri doktora
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN