Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HKÜ'de Yoğun Bakım Hemşireliği Kongresi

Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Sağlık Bilimleri Yüksekokulu'nun düzenlediği "1'inci Dahili ve Cerrahi Yoğun Bakım Hemşireliği Kongresi", 40 bilim insanını buluşturdu

Giriş Tarihi: 14.4.2014
Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Sağlık Bilimleri Yüksekokulu tarafından Gaziantep'te ilk kez düzenlenen ve 3 gün sürecek olan "1. Dahili ve Cerrahi Yoğun Bakım Hemşireliği Kongresi", alanında uzman 40 bilim insanının katılımı gerçekleşti. Şirehan Otel'de Hasan Kalyoncu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu'nun organize ettiği kongrenin açılış törenine Şehitkmil Kaymakamı Mehmet Aydın, Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, Gaziantep İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Metin Karakök, Mütevelli Heyeti Danışmanı Songül Kalyoncu, Mütevelli Heyeti Üyesi Haluk Kalyoncu, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Edibe Sözen, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zerrin Pelin, Gaziantep ve çevre illerden gelen çok sayıda sağlık personeli katıldı.

BİLİMİN IŞIĞINDA

Kongrenin açılış töreninde konuşan Hasan Kalyoncu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Ayla Yava kongre ile ilgili genel bilgiler verdi. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zerrin Pelin ise ilk kez yapılan kongrenin bundan sonrada devam etmesi temennisinde bulunarak alanında uzman 40 bilim insanının katılımcılarla önemli bilgiler paylaşacağını hatırlatarak tüm katılımcılara teşekkür etti. Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ise "Kongremizin temasını 'Bilimin Işığında Bakıma Yön Verme: Bilginin Uygulamaya Aktarılması' olarak belirledik. Kongremizin öncelikle sağlık hizmetine yönelik sorunların ilgili kurumlarca birlikte, bilimsel ve objektif kriterler ışığında tartışılması ve ortak çözüm yolları geliştirilmesine katkıda bulunmasını diliyorum" dedi. Gaziantep Sağlık Müdürü Prof. Dr. Metin Karakök de çok iyi bir organizasyon yapıldığını ifade etti.

MESLEĞİN HER YÖNÜ KONUŞULDU
üyeleri tarafından verildi. Kongrede "Yoğun Bakıma Giriş", "Yoğun Bakım Hemşirelerinin hak ve sorumlulukları", "Yoğun Bakımda Sınıflama Sistemleri", "Yoğun Bakımda Hasta ve Çalışan Güvenliği", "Yoğun Bakım Hemşireliğinde Uzmanlaşma Gerekli midir?", "Yoğun Bakımda Ekip Kavramı ve Organizasyonu", "Yoğun Bakımda Sık Karşılaşılan Etik İkilemler ve Çözüm Önerileri", "Yoğun Bakımda Diyabet Hastasının Hemşirelik Yönetimi", "Yoğun bakım enfeksiyonları: Epidemiyolojisi, Nedenleri, Önemi, Periferik İntravenöz Kateter enfeksiyonlarını önlemeye yönelik kanıtlar ve uygulama önerileri", "Yara bakımında kanıtlar ve uygulama önerileri", "Yoğun Bakım Hastasında Beslenme İlkeleri: Oral/Nazogastrik/Parenteral ve Yoğun Bakımda Renal Replasman Tedavisi ve Hemşirelik Yönetimi" gibi birçok konu ele alındı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HKÜ'de Yoğun Bakım Hemşireliği Kongresi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN