Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarsus'ta fırtına karpuz tarlalarına zarar verdi

Tarsus'ta şiddetli fırtına ve soğuk hava, Türkiye'nin ilk turfanda ürünü olarak yetişen karpuz fidelerini vurdu

Giriş Tarihi: 14.4.2014
Mersin'in Tarsus ilçesine bağlı Atalar, Özel Bahşiş ve Yeşiltepe beldeleri ile Aliağa, Egemen, Kulak köylerinde Türkiye'nin ilk turfanda karpuzunu yetiştiren çiftçilerin ürünü, şiddetli lodos yüzünden zarar gördü. Fırtına sonrası yaklaşık 10 bin dekar alan üzerine ekilen karpuz ve açık sebze olarak fasulye, kabak gibi ürünlerin fidelerinin meyveleri dökülürken, yaprakları yandı. Kulak köyü çiftçilerinden 29 yaşındaki Cem Tokbaş, fırtınadan dolayı zararların çok büyük olduğunu söyledi.

ZARARIMIZ KARŞILANMIYOR

Cem Tokbaş, "Şiddetli rüzgar bütün karpuz fidelerini yakmış. İşin ilginç yanı tarlalarımız sigortalı olmasına rağmen zararımız karşılanmıyor. Sigorta şirketi zararı karşılamamak için, dol olayını bahane gösteriyor. Oysaki don sadece bir yere mi vurur, ya da sadece fidelerin üst tarafına mı vurur? Don vursa tarlayı bütünü ile etkiler ve tüm fideleri yakar. Meteoroloji kayıtlarına göre don olmamasına rağmen sigorta şirketi ödeme yapmamak için kayıtlara don diye geçirip zararın yüzde 0 olduğunu söylüyor. Olan üreticiye oluyor. Lütfen yetkililer hakkımızı korusun" dedi.

MAHKEMEYE BAŞVURACAĞIZ

Zarar tespit çalışması için gelen sigorta eksperlerinin farklı raporlar hazırladığını öne süren üretici Uğur Ercan, "Şiddetli lodos karpuzumuzu vurdu. Sigortanın keşif ekibi, para ödememek için raporları farklı tutuyor. Burada sigorta şirketi hile yapıyor. Mahkemeye başvurduk. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Prim öderken iyiyiz ama böyle durumlarda üretici istenmeyen adam oluyor. Gerçek bir ekip gelip inceleme yapsın gerçeği anlayacaktır. Bakanlıktan destek istiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarsus'ta fırtına karpuz tarlalarına zarar verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN