Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanamasız sinüs ameliyatı

Giriş Tarihi: 15.4.2014
Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Mete İnançlı önderliğindeki ekip, 'balon sinoplastisi' yöntemiyle, kanamasız sinüs ameliyatı yaptı. Doç. Dr. Hasan Mete İnançlı "Kronik sinüzit tanısı almış medikal tedaviye dirençli kalan vakalarda kullanıma 2005 yılında girmiş balonla sinüs girişlerini genişletme tekniği, gelişmiş ülkelerde güvenle kullanılmaktadır" dedi.

YÜKSEK BASINÇ

Bu teknik sayesinde sinüs ameliyatlarının artık KKTC'de de yapılmaya başladığını belirten Doç. Dr. İnançlı, bu yöntemle sinüslerin girişlerinin minimal invazif yöntemle kalıcı olarak açılabilmekte olduğunu belirtti. Doç. Dr. İnançlı "Tamamen endoskopların kullanıldığı bu teknikte, radyasyon gerekmeden, kılavuzlar sinüs girişlerinden sinüslerin içerisine doğru itilmekte ve kılavuzların üzerinden yönlendirilen balon ile genişletme sistemi, genişletilmek istenen bölgede sabitlendikten sonra özel yüksek basınçlar sağlayarak kemiklerde kontrollü kırıklar yapabilmektedir" dedi.

AYNI GÜN GEVE

Doç Dr. İnançlı, sinüs girişleri yeterince açıldıktan sonra yıkama kateteri ile sinüse girilip içindeki dokuların antibiyotikli sıvılarla yıkanmakta olduğunu söyledi. Doç. Dr. İnançlı, "Bu sayede sinüs girişlerinin açıklığı sağlanarak artık sinüs iç örtüsü yeterli havalanabilir hale geliyor. Ayrıca sinüs iç örtüsü artık oksijeni alabilecek ve hastalıklı dokulara iyileşme imkanı sağlanmış oluyor. Bu teknikel ameliyat olanlar aynı gün evine gidebiliyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanamasız sinüs ameliyatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN