Adana'da düşlerin suya yansıması

Adana Tiyatro Festivali, Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nün Semiha Berksoy'a verildiği törenle başladı. Törende, Seyhan Nehri üzerinde sahnelenen 'Suya Yansıyan Düşler' gösterisi izleyenleri büyüledi

Giriş Tarihi: 16.4.2014
Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali'nin 16'ncısı, Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nün usta isim Semiha Berksoy'a verildiği görkemli bir törenin ardından sanatseverlerle buluştu. Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı'nın da katıldığı törende, Fransız şov tiyatrosu Ilotopie'nin "Suya Yansıyan Düşler gösterisi sahnelendi. Seyhan Nehri üzerindeki gösteri, kıyıdan töreni izleyen on binlerce Adanalıya keyifli saatler yaşattı. 16 Mayıs'a kadar devam edecek festivalde, 5'i yurt dışından toplam 21 tiyatro grubu 45 oyun sahneleyecek.

SABANCI'NIN AİLEYE VASİYETİ

Hiltonsa Oteli'nde düzenlenen ve kamuoyunun 'Sümbül Ağa' rolüyle tanıdığı tiyatro sanatçısı Selim Bayraktar'ın sunduğu açılış törenine Vali Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özarslan, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Genel Müdür Zerrin Koyunsağan ile tiyatrocular ve davetliler katıldı. Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Duisen Kasseinov da törene konuk oldu. Törende konuşan Güler Sabancı, Sakıp Sabancı'nın kendilerine bıraktığı en önemli vasiyetlerden birinin Adana Tiyatro Festivali olduğunu söyledi.

FESTİVAL HER YERDE

Güler Sabancı, "Sevgili Adanalılar, o sizi çok severdi, çok değer verirdi. Sizin her şeyin en iyisine layık olduğunuza inanırdı" dedi. Adanalıların, Sakıp Sabancı'nın 16 yıl önce başlattığı Tiyatro Festivali'ne ilgi göstermesinin aile olarak kendilerini motive ettiğini belirten Güler Sabancı, "Sizlerin bu festivale gösterdiği sevgi, kucaklama bizleri her sene daha iyisini yapmak için teşvik ediyor. 'Bizleri koşturuyor' Ne mutlu ki önümüzdeki 1 ay boyunca 45 oyun sahnelenecek ve ne mutlu ki siz sevgili Adanalılar yine bu oyunların biletini çıktığı gün aldınız. Bu akşam ise bütün katılımıyla, geniş katılımıyla Türkiye'de bir ilk olan hep beraber sokakta, hep beraber şehrin her yerinde festivalin açılışını yapıyoruz" diye konuştu.

TİYATROCULAR ADINA ALDI

Törende, 10'unc Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü, tiyatro dünyasının efsane ismi Zeliha Berksoy'a verildi. Kendisini tanıtan kısa belgeseli izlerken duygulandığı sahneye çağrıldığı sırasında çok heyecanlandığı görülen Berksoy, ödülünü Güler Sabancı'dan aldı. Zeliha Berksoy, ödülü tüm tiyatrocular adına aldığını söyledi. Daha sonra Fransız Ilotopie grubunun Seyhan Nehri üzerindeki "Suya Yansıyan Düşler" gösterisi başladı. Işık ve ses oyunlarıyla renklenen, havai fişeklerle büyük bir coşkuya dönüşen gösteriyi, nehir kenarındaki on binlerce Adanalı heyecanla izledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'da düşlerin suya yansıması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN