Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bozkırın ortasında 'sahil kenti' Halfeti

Güneydoğu bozkırının ortasında bulunan ve Birecik Baraj Gölü sayesinde sahil kentini andıran Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde turizm yatırımları hız kazandı

Giriş Tarihi: 17.4.2014
Şanlıurfa'da Birecik Baraj Gölü nedeniyle bir sahil kentini andıran ancak Güneydoğu bozkırının ortasında bulunan Halfeti ilçesindeki turizm yatırımları devam ediyor. Sakin ve huzur veren özelliğiyle Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi'nin geçen yıl "Sakin Şehir" ağına dahil ettiği Halfeti'de, bu yıl turizm sezonu erken açıldı. Tarihi taş evleri, doğal güzelliğinin yanı sıra romanlara konu olan Fırat Nehri'nin kıyısındaki Halfeti, ortalama her yıl 200 bin turiste ev sahipliği yapıyor. Turistler, büyük bir bölümü 2000'den itibaren Birecik Barajı'nın suları altında kalan ve "batık kent" olarak adlandırılan bölgeyi tekne turlarıyla görme imkanı buluyor. Yaklaşık bir saat süren tur sırasında birçok medeniyete hizmet eden ve İncil'in bir nüshasının da çoğaltıldığı rivayet edilen Rumkale'yi görme imkanı bulan ziyaretçiler, minaresinin bir bölümü su altında kalan Savaşan köyünün güzelliğine de tanıklık ediyor. Bir televizyon kanalı için çekilen "Kara Gül" dizisiyle ünü artan ilçede, bu yıl önemli gelir kapısı olan turizme daha fazla yatırım yapıldı. Kaymakamlık tarafından yaptırılan 55 tekne kapasiteli marina sayesinde bölgedeki turizm hareketliliğinin artması öngörülüyor. Yıllardır ilçede turizm sektörüyle uğraşan işletmeciler de 20 olan tur teknesi sayısını 40'a çıkardı.

MARKALAŞMA ADIMLARI
Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürü Vekili Aydın Aslan, daha önce işsizliğin hakim olduğu ilçede artık turizm sektörünün en önemli gelir kaynağı haline geldiğine işaret etti. Aslan, "Bazen köylerin suların altında kalması insani açıdan sıkıntılı gibi gözükse de Halfeti'de bunun tersi yaşandığını düşünüyorum. Çünkü Halfeti'de bir baraj gölünün oluşturduğu güzellik var. Yıllardır işsiz olan halk, turizm sektöründen ekmek kazanmaya başladı. Kaymakamlık öncülüğünde sakin şehir projesi kapsamında Halfeti'nin markalaşması yönünde büyük adımlar atıldı. Bunun devamı mutlaka gelecektir" dedi. İşletmecilerinden Furkan Kaynak da ilçenin, turizm sezonun henüz açılmamasına rağmen yoğun ilgi gördüğünü söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bozkırın ortasında 'sahil kenti' Halfeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN