Kulakta 'çakma' cihaz tehlikesi

Çin malı işitme cihazlarının çabuk bozulduğu ve kullanıcıları zor durumda bıraktığını belirten Derya Akçalı, "Kullanıcılar doktorların önerdiği markaların dışında bir cihaz almasın" dedi

Giriş Tarihi: 19.4.2014
Daha ucuz olduğu için yoğun ilgi gören sokakta satılan işitme cihazlarının insan sağlığını tehdit ettiği bildirilerek vatandaşların, daha az para ödeme adına sağlıklarını tehlikeye atmamaları istendi. Cep telefonu başta olmak üzere elektronik pazarında görülen Çin çıkışlı "çakma" ürünlerin sağlık alanında da kendini göstermeye başladığı uyarısını yapan uzmanlar, bu tür cihazların insanlarda kalıcı işitme kaybına neden olduklarını söyledi.

UCUZ ÜRÜNLERE

Yaklaşık 3 milyon işitme engellinin bulunduğu Türkiye'de işitme cihazı kullanımının her geçen yıl artmasına karşın gelişmiş ülkelerin çok gerisinde olduğunu açıklayan Erva İşitme Cihazları sahibi G. Derya Akçalı, işitme cihazlarında yaşanan Çin çıkışlı "Çakma" ürün tehlikesine dikkat çekti. Güvenilir işitme cihazlarının fiyatını bin lira ile 5 bin lira arasında değiştiğini "çakma" ürünlerin ise 200-300 liradan satılmasından dolayı bu ürünlerin cazip geldiğini açıklayan Akçalı, şunları söyledi;

KISA SÜREDE
"Bu cihazların iyileştirme özellikleri olmadığı gibi aksine kalıcı tahribatlara da neden oluyorlar. Hasta sesleri duyuyor ama algılama problemi yaşıyor. Sağlık Bakanlığı onaylı güvenilir cihazlarımız ise hastanın işitme kaybının aynı seviyede tutup ilerlemesini engellerken iyileşmesine de yardımcı oluyor. Çakma ürünler kısa sürede bozulurken garantili ürünlerin kullanım süresi 10 yıl. Ucuz ürüne yönelen insanlarımızın cebinde aslında daha çok fazla para çıkıyor."

EĞİTİMLİ PERSONEL
İşitme cihazlarını uzman doktorlarını verdiği reçete ve raporlara uygun olmasına da dikkat ettiklerini anlatan Akçalı, her hastanın işitme kaybı farklıdır. İşitme kaybı hafif, orta ve ileri derecede olabilir. Bu nedenle her hastanın işitme kaybına göre uygulanacak işitme cihazı tespit edilmesi ve odyoloji üzerine eğitim almış personelimiz tarafından yapılmaktadır. Bu süreçte biz hastanın doktoruyla da koordineli çalışıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kulakta 'çakma' cihaz tehlikesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN