Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağ olsalardı satmazlardı

Giriş Tarihi: 19.4.2014
Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, Tayland merkezli yabancı firmaya satılacağı açıklanan SASA Polyester Sanayi A.Ş.'nin, Türk tekstil sektörünün hammaddesi olan polyester elyaf üretiminde tek ve stratejik tesis olduğunu bildirdi. Kıvanç, "Sabancı ailesinde Sakıp Ağa veya Özdemir Bey sağ olsaydı SASA asla ve asla satılmazdı. SASA önümüzdeki süreçte mutlaka üretimini sürdürmeli ve yaşatılmalıdır" dedi.

MORALLERİ BOZDU

Türkiye'nin, polyester elyaf üreten en önemli tesisinin satılması kararını üzüntü ve endişeyle karşıladıklarını vurgulayan ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, ihracatın ve yatırımların arttığı, SASA'nın üretimi elyaflar kullanılarak üretilen sentetik karışımlı ipliklerin 4 ülkeden ithalatına anti damping vergilerinin yürürlüğe girdiği bu dönemde satışın tekstil sektöründe burukluğa ve moral bozukluğuna yol açtığını söyledi. Kıvanç, "Sabancı ailesi sektörden çıkmakta kendi yönlerinden haklı olabilirler ama keşke satmasalardı. Satış bedeli Sabancı Topluluğu için çok çok küçük bir meblağdır, SASA milli sermaye olarak Sabancı Grubu'nda kalmalıydı" diye konuştu.

TRÖST OLMAMALILAR

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, satın alan firmanın SASA'nın satış politikasını ve üretimini aynı şekilde devam ettirmesini isteyerek, "Ekru ve renkli elyaf üretiminde çok az sayıdaki Uzakdoğulu kardeş sanayicilerle işbirliği yaparak tröst olmamalarını dileriz" çağrısı yaptı. Ekonomi Bakanlığı'nın stratejik tesise kayıtsız kalmaması gerektiğini belirten Kıvanç, "SASA, polyester elyaf üretimiyle önümüzdeki süreçte de varlığını sürdürmeli, tekstil sanayisine rekabetçi fiyatlarda elyaf verebilmeli ve SASA yaşatılmalıdır" görüşünü dile getirdi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağ olsalardı satmazlardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN