Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bağlama tutkusu yabancıları sardı

YFU (Youth For Understanding) değişim programıyla ülkemize gelen İtalyan ve Kanadalı 2 öğrencinin merak edip başladıkları bağlama kursu bağlama aşkına dönüştü. Şimdi ikiside usta bağlamacı

Giriş Tarihi: 20.4.2014
İtalyan 17 yaşındaki Lorenza Risi ve Kanadalı 18 yaşındaki Crystal Ho, 7 ay önce YFU (Youth For Understanding) değişim programıyla Türkiye'ye geldi. 11'inci sınıf öğrencisi Risi ve Ho Adana'da 2 Türk ailesinin yanına yerleştikten sonra ATO Anadolu Lisesi'nde eğitime başladı. Kısa sürede Türkçe öğrenen Risi ve Ho, yanlarında kaldıkları ailelerin çocukları ve sınıf arkadaşlarıyla samimi bir diyalog kurdu.

KISA SÜREDE ÖĞRENDİLER

Bazı arkadaşlarının bağlama çaldığını gören Risi ve Ho, bu enstrüman hakkında bilgi aldıktan sonra nasıl öğrenebileceklerini sordu. Arkadaşlarının yönlendirmesiyle Şiva Sanat Merkezi'ne gelen ikili, Şükrü Şahin'in gözetiminde bağlama dersi almaya başladı. Risi ve Ho'nun bağlama konusundaki el becerisi ve öğrenme azimleri hocalarını da hayrete düşürdü. Risi ve Ho, ilk kez ellerine aldıkları bağlamayı kısa sürede öğrenirken Adanalı kursiyerlere fark attı.

TÜRKİYE'Yİ ARAŞTIRDIM

YFU'ya başvurduğunda Fransa, Almanya, İngiltere gibi Avrupa ülkeleri yerine sadece Türkiye'yi tercih ettiğini açıklayan Kanadalı Ho, "Benim amacım farklı bir kültürü ve farklı bir dini tanımaktı. Türkiye'ye geleceğimi öğrenen arkadaşlarım 'Korkunç bir yer. Orada savaş var. Sakın gitme' diyerek gözümü korkuttu. Ama ben Türkiye'yi araştırdım, kesinlikle korkulacak bir ülke olmadığını anladım. Ve geldiğimde haklı olduğumu gördüm" dedi.

BANA İŞLEK EDİYORLAR

Türkiye'ye geldiği için mutlu olduğunu belirten Ho, "30 Haziran'da Kanada'ya döndüğümde arkadaşlarıma bu ülkeyi tercih etmelerini söyleyeceğim. Burada insanların yanak yanağa öpüştüklerini ilk gördüğümde bana ilginç geldi. Ama şimdi bende arkadaşlarımla buluştuğumda veya ayrılırken aynı şekilde öpüşüyoruz. Kanada'da piyano çalıyordum. Burada bağlama öğrenmek istedim. Şimdi birçok türküyü rahatlıkla çalabiliyorum. Evde ben çalıyorum Türk ailemde bana eşlik ediyor" diye konuştu.

TÜRKİYE'Yİ ÇOK SEVDİM

Türkiye'nin en son tercihi olduğunu anlatan Lorenza Risi ise, "Beni de 'Gidersen başını örtmek zorunda kalacaksın' diye korkutmaya çalıştılar. Ama benim tek korkum dil konusundaydı. Türkçe çok zor bir dildi. Kısa sürede öğrendim. Türkiye'nin arkadaşlarımın söylediği gibi bir ülke olmadığını yaşayarak öğrendim. Bir İtalya gibi olmasa da Türkiye'de çağdaş bir ülke. Türkiye'yi çok sevdim. Türk ablamın düğününe katılmak için bir daha geleceğim" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağlama tutkusu yabancıları sardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN