Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediyede imar depremi

Mersin'in Mezitli Belediyesi eski Başkan Yardımcısı Enver Küçükalıç ile 8 personel hakkında hapis cezası verildi

Giriş Tarihi: 20.4.2014
Mersin Mezitli Belediyesi'nde yapı kullanma izni ve ruhsatlarda görevi kötüye kullandığı gerekçesiyle, aralarında dönemin Başkan Yardımcısı Enver Küçükalıç'ın da bulunduğu 9 sanık 5'er ay hapis cezasına çarptırıldı. Konuyla ilgili soruşturma ise Mezitli Kaymakamlığı'nın inceleme raporunun savcılık tarafından incelenmesi sonucu gerçekleştirildiği öğrenildi.

8'İNCİ CELSEDE SONUÇLANDI

Savcılığın yaptığı incelemeye göre, belediyenin ilgili birimleri, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde bulunan işyerlerinde imar mevzuatına aykırı olarak çekme mesafelerine ilave inşaatlar ve sundurmalar yapıldığını belirledi. Söz konusu işyerlerine yıkım kararı tebliğ edilmesine rağmen gereğinin yapılmaması üzerine konu belediye encümenine sevk edildi. Encümen yıkım kararı aldı ancak savcılığın incelemesine göre, dönemin Belediye Başkan Yardımcısı Enver Küçükalıç söz konusu evrakı imzalamadı. Savcılığın soruşturmasının ardından 3'üncü Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Mahkeme heyetinin incelemesi ise 8'inci celsede sonuçlandı.

SANIKLARIN HEPSİ YÖNETİCİ

Mahkeme, Mezitli Belediyesi sınırları içerisindeki bazı yapılarda kullanma izni ve ruhsatlarda usulsüzlük yapıldığı, üst düzey yöneticiler görevlerini kötüye kullandığı gerekçesiyle mahkumiyet kararı verdi. Aralarında dönemin belediye başkan yardımcısı Enver Küçükalıç'ın da bulunduğu Fen İşleri eski Müdürü Hidayet Yanmaz, İmar Müdürlüğü Amiri Ertuğrul Yörez, Fen İşleri Müdürü Selma Erkoç, İmar Müdürü Mustafa Çırak, İmar Müdürlüğü Teknik Birim Personeli Elife Serinol, eski Başkan Yardımcısı Fatma Serpil Toker, Ruhsat Şefi Çığ Çelik ve Belediye Personeli Ayşe Kuş görevi kötüye kullanmak suçundan 5'er ay hapis cezası aldı.

BAŞKA DAVALARI DA VAR

Mersin 3'üncü Sulh Ceza Mahkemesi tarafından cezaya çarptırılan sanıkların bazıları hakkında yapı kullanma izni ve ruhsatlarda usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle başka davaların sürdüğü de iddia edildi. Sanıkların 'hükmün açıklanması ve geri bırakılması' ile hapis cezalarının ertelendiği, diğer davalardan hüküm giymeleri halinde ise cezaevi yolunun görüneceği öne sürüldü. Öte yandan, söz konusu davaya konu olan usulsüzlüklerin maddi boyutunun güncel olarak belirlenebileceği, bilirkişinin belirlenen adreslerde yapacağı incelemelere göre kamunun zararının belirlenebileceği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediyede imar depremi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN