Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anavarza ve Kızkalesi listede

Mersin'in Erdemli ilçesi sınırları içindeki Kızkalesi ve Adana'daki Anavarza Antik Kenti, UNESCO'nun 'Dünya Miras Geçici Listesi'ne kabul edildi

Giriş Tarihi: 21.4.2014
Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu yıl UNESCO'nun 'Dünya Miras Geçici Listesi'ne, 13 alan için başvuru yaptı. Dünya Miras Merkezi'nce gerçekleştirilen değerlendirme toplantısı sonucunda, Türkiye'den giden 13 dosya da kabul edildi. Listeye giren yerler arasında Mersin'in Erdemli ilçesi sınırları içinde olan ve kıyıdan 500 metre uzaklıktaki Kızkalesi ile Adana'daki Anavarza Antik Kenti de yer aldı. Listeye Türkiye'den giren alan sayısı ise toplam 54'e çıktı. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Toplumda kültürel ve doğal mirasımıza sahip çıkacak bilinci oluşturmaya çalışıyoruz" dedi. Çelik, "Ülkemiz coğrafi ve tarihi konumu itibariyle çok zengin bir kültürel ve doğal mirasa sahiptir. Bu miras, yalnızca bizim için değil tüm insanlık için çok önemlidir. Sahip olunan bu kültürel ve doğal mirasın zarar görmesinin yalnızca ülkemiz için değil tüm insanlığın kültürel yoksulluğuna yol açabileceğini çok iyi biliyoruz. Bu yüzden Bakanlık olarak, bir taraftan kültürel ve doğal varlıklarımızın uluslararası ölçekte tanınırlığını artırmaya çalışırken diğer taraftan da toplumda bu mirasa sahip çıkacak bilinci oluşturmaya çalışıyoruz" dedi.

SAYI ARTIRILACAK

Bu kapsamda yaptıkları çalışmaların olumlu sonuçlandığını kaydeden Bakan Çelik, "Aldığımız sevindirici bir habere göre UNESCO Dünya Miras Merkezi'ne, değerlendirilmek üzere önerdiğimiz 13 alanımızın tamamı Dünya Miras Geçici Listesi'ne kaydedilerek büyük bir başarı kazanılmıştır. Böylelikle Dünya Miras Geçici Listesi'ndeki varlık sayımız, gösterdiğimiz kararlı çalışmalarla 54'e yükselmiştir. Dünya Miras Geçici Listesi'ne damgasını vuran ülkemiz, Dünya Miras Listesi'ndeki 11 alanımızın da sayısını arttırmak için aynı kararlı çalışmalarını sürdürecektir."

TÜRKİYE'DEN 13 YENİ ALAN
1-Anadolu Selçuklu Medreseleri (Konya, Kayseri, Sivas, Erzurum, Kırşehir)
2-Anavarza Antik Kenti (Adana)
3-Kaunos Antik Kenti (Muğla)
4-Kızkalesi (Mersin)
5-Arslantepe Arkeolojik Alanı (Malatya)
6-Kültepe Arkeolojik Alanı (Kayseri)
7-Çanakkale ve Gelibolu 1. Dünya Savaşı Alanları (Çanakkale)
8-Eflatunpınar Kaya Anıtı (Konya)
9-İznik Yeşil Camii (Bursa)
10-Mahmutbey Camii (Kastamonu)
11-Ahi Evran Türbesi (Kırşehir)
12-Titus-Vespasianus Tüneli (Hatay)
13-Zeynel Abidin Camii ve Mor Yakup Kilisesi (Mardin)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anavarza ve Kızkalesi listede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN