Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep'e devlet desteği

Giriş Tarihi: 21.4.2014
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gaziantep'e geçen yıl 2,1 milyar liralık teşvik belgesi verildiğini, kentin eğitim sorunun çözümü için de 109 milyon liralık kaynak aktarıldığını söyledi. İpekyolu Kalkınma Ajansı aracılığıyla 396 projeye 52 milyon liralık hibe verdiklerini bildiren Yılmaz, SODES kapsamındaki kaynak kullanımının ise 55 milyon lira olduğunu açıkladı.

ŞAHİN'İ ZİYARET ETTİ
2. Kalkınma Ajansları Konferansı'nın kapanış toplantısına katılmak üzere Gaziantep'e gelen Bakan Yılmaz, ilk olarak Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret edip Başkan Fatma Şahin'e başarı diledi. Ziyarette, bakanlığının Gaziantep'e yönelik yatırımlarına ve hükümetin çalışmalarına da değinen Yılmaz, Zeugma Mozaik Müzesi'ndeki toplantıda da ülkenin kalkınma sürecindeki gelişmeleri anlattı. Kalkınma Bakanı Yılmaz, "Vatandaşımız geçmiş siyaset anlayışını gördü, AK Parti'nin siyaset anlayışını da gördü. Vatandaşa sürekli olarak güven verdik. Seçimlerden önce ne söylediysek seçimden sonra da aynı şeyi söyledik ve onu gerçekleştirmek için elimizden gelen tüm gayreti gösteririz" diye konuştu. Bölgenin ihracat rakamlarına da değinen Yılmaz şunları söyledi:

İHRACAT KAT KAT ARTTI
"2002 yılında bölgenin tamamı sadece 700 milyon dolar civarında ihracat yapıyordu. 2013 yılında sadece Gaziantep'in kendi sınırları içindeki ihracatı 6,5 milyar dolar. Bölgenin tamamı ise 9 milyar dolarlık ihracat gerçekleşti. Ekonomik olarak çık hızlı kalkınıyoruz ama sosyal kalkınmayı, gelirin adaletli dağıtımını da sağlamaya çalışıyoruz. Gelirin adaletli dağıtımı noktasında önemli mesafeler alındı."

26 AJANSTAN KATILIM SAĞLANDI
Gaziantep'in ihracat üssü haline geldiğini vurgulayan Bakan Cevdet Yılmaz, kentin daha da ileriye gitmesi için her anlamda destek olmaya devam edeceklerini bildirdi. Konferansa 26 kalkınma ajansından 400 kişi katılırken, Kalkınma Bakanı Yılmaz, kendisini karşılayan Suriyeli minik folklorcularla tercüman yardımıyla bir süre sohbet etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'e devlet desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN