Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarım işçileri fırtınada kaldı, çadırları yıkıldı

Mersin'in Silifke ilçesinde meydana gelen yağmur sonrası fırtınada doğu illerinden çilek toplamak için gelen tarım işçilerinin kaldığı çadırlar yıkıldı, işçiler çamur deryasının içinde kaldı

Giriş Tarihi: 22.4.2014
Mersin'in Silifke ilçesinde yağmur sonrası çıkan fırtına Kurtuluş Mahallesi sınırları içindeki arazide kurulu çadırları havaya uçurdu. 150 kişinin yaşadığı 30 çadırdan 7'si yıkıldı. Yağmurun da etkisiyle toprak zeminin çamura dönüştüğü alanda, çadırları yıkılan tarım işçileri zor anlar yaşadı. Fırtına dolayısıyla demirleri yıkılan çadırlar yerle bir olurken, işçiler açıkta kalan erzak, yatak ve giysilerini çamurun içinden kurtarmaya çalıştı.

ZORLU YAŞAM ŞARTLARI

Türkiye'nin yaş sebze ve meyve ambarlarından biri kabul edilen Silifke'de, çilek hasadının yoğunlaşması ile birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan yöreye gelen tarım işçilerinin zorlu yaşamı da devam ediyor. Diyarbakır, Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep ve Kahramanmaraş'tan gelen işçiler, gün boyu tarlada çalışırken yanlarında getirdikleri çocukların bakımını kendilerinden birkaç yaş büyük ablaları yapıyor. Çilek üretiminde Doğu Akdeniz'in en yoğun bölgesi Silifke ilçesine gelerek, çadırlarını kuran tarım işçileri, ilkel çadırlarında yaşam mücadelesi veriyor. Banyo yapacakları suyu ısıtmak, yemeklerini pişirmek için odun ateşi yakan tarım işçisi kadınlar erkeklere oranla daha fazla çalışmak zorunda kalıyor. Zaten zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren işçiler, fırtınanın çadırlarını yıkmasıyla içinden çıkılmaz bir durumda kaldı.

"HER YIL ÇEKİYORUZ"
Çilek hasadının yapıldığı yörede günün ilk ışıklarıyla birlikte tarlaların yolunu tutan Zeynep Özkaplan zor koşullarda da olsa geçimlerini sağlamak için sürekli gezmek zorunda olduklarını anlattı. İslime Özkaplan ise, "Fırtınadan dolayı çadırlarımız zarar gördü. Biz her yıl bu rezilliği çekiyoruz. Su yok, elektrik yok, çadır yok. Çamur deryasında yaşam mücadelesi veriyoruz. Yetkililerin bir an önce bize sahip çıkmasını istiyoruz. Çocuklarımız çamur içerisinde hastalanıyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarım işçileri fırtınada kaldı, çadırları yıkıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN