Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mersin'de soğanlı bitki envanteri tamamlandı

Mersin Odun Dışı Ürünler Başmühendisliği (ODÜH), Abanoz Orman İşletme Şefliği'nin envanter ve planlama çalışmalarını tamamladı

Giriş Tarihi: 23.4.2014
Mersin Odun Dışı Ürünler Başmühendisliği (ODÜH), Abanoz Orman İşletme Şefliği'ndeki soğanlı bitkilere olan taleplerin karşılanarak ekonomiye kazandırılması amacıyla yapılan envanter ve planlama çalışmalarını tamamladı. Mersin'in biyolojik çeşitlilik yönünden çok zengin bir konuda olduğunu söyleyen Orman Bölge Müdürü Abit Baca, "Odun dışı ürünlere olan talebin gün geçtikçe arttığını biliyoruz. Onun için de bu ürünlerin ekonomiye kazandırılması ve aynı zamanda orman köylerimizde, bu ürünlerden faydalanan vatandaşlarımızın gelirinin artırılması için çalışmalar yürütmekteyiz" dedi.

PLANLAMAYA AĞIRLIK

Envanter ve Planlama çalışmaları hakkında bilgi veren ODÜH Başmühendisi Yunus Agkuş ise ODÜH Daire Başkanlığı'nın, 2014 yılında özellikle soğanlı bitkilerin planlanmasına ağırlık verdiğini kaydetti. Abanoz Orman İşletme Şefliği'nde 15 bin 650 hektar alanda arazi taraması yaparak, kardelen, karçiçeği, yoğurt çiçeği, deve tabanı, ada soğanı tespit ederek planlamasını tamamladıklarını belirten Agkuş, "Bu çalışmalarımız sayesinde ürünlerin tarife bedeli ile üretilmesi sonucunda Bölge Müdürlüğümüze yıllık getirisi yaklaşık 6 bin 500 lira olmuştur. İhracatçı firmalar ve bölge insanı ile yaptığımız görüşmeler neticesinde ise, köylülerimize yaklaşık 25 bin lira gelir sağlamaktadır" diye konuştu.
GÜRAY GÜRDAL
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin'de soğanlı bitki envanteri tamamlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN