Borsa Kampusu 18 ayda bitecek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Adana Ticaret Borsası'nın (ATB) 100'üncü yıl kutlamaları kapsamında 20 milyon lira harcayarak kuracağı Borsa Kampusu'nun temelini atacak

Giriş Tarihi: 24.4.2014
Adana Ticaret Borsası (ATB), kuruluşunun 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında 20 milyon liralık yatırımla kurulacak olan Borsa Kampüsü'nün temel atma töreninde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü ağırlayacak. 71 dönümlük arazi üzerinde projelendirilen Borsa Kampusu'nun temelini bugün Cumhurbaşkanı Gül'ün atacağını belirten ATB Başkanı Muammer Çalışkan, "Yılda ortalama 5,5 milyon ton tarımsal ve hayvansal ürünlerin alım-satımının gerçekleştiği borsamızın 100'üncü yılında, Adana'yı ülkemizin ticaret merkezi haline getireceği Borsa Kampusu'nun temelini atacağız. İlk harcı da Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül atacak" dedi.

ÖDÜL VERECEK
Bugün havayoluyla Adana'ya gelecek olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ilk olarak 12.30'da Adana Ticaret Borsası'nın 100. Kuruluş Yılı Kutlamaları Kapsamında Düzenlenecek Ödül Töreni'ne katılacak. Törende 'Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu' ile 'İkinci 500' listesine giren Adanalı firmalara ödül verilecek. Cumhurbaşkanı Gül daha sonra kampüsün yapılacağı alana hareket edecek. Borsa Kampusu'nun temeline ilk harcı koyacak olan Gül, temel atma töreninin ardından Ankara'ya dönecek.

18 AYDA TAMAMLANACAK
Çalışkan kampus hakkında şu bilgileri verdi: "Çukurova'nın tarımsal ürünlerinin gerçek değerinde alım ve satımının açık bir şekilde yapılacağı tesis, merkez Yüreğir ilçesi İncirlik Mahallesi'nde, D-400 Karayolu 11'inci kilometrede bulunuyor. 71 dönüm arazide projelendirilen Borsa Kampusu'nde 6 bin metrekarelik kapalı alan, 150 kişilik alım satım salonu, laboratuvar ve idari hizmetler, garaj, sosyal donatılar ve başlangıçta 100 bin ton kapasiteli depolar olacak. 18 ayda tamamlamayı planladığımız kampusun hizmete girmesiyle tarımın başkenti Adana tarımsal ticarette en önde olacak."

REFERANS BORSA

Borsa'nın öncelikli görevinin alıcıyla satıcıyı bir araya getirip, aleni satış ile alışverişin gerçek değerinde ve güvenli olmasını sağlamak olduğunu belirten Çalışkan "Borsamız özellikle pamukta İzmir ve tüm dünyaya referans bir borsadır. Yeni oluşturacağımız kampuste, ürünlerin yüklü olduğu kamyonlar gelecek, bu ürünlerden numuneler alınacak, numaralandırılıp, laboratuvarda incelenecek, analiz sonuçları 150 kişilik salondaki ekrana yansıtılacak, aynı numuneler alıcıların önüne gidecek ve açık arttırma ile satılacak" dedi.

ÜYELERE DEPO HİZMETİ
Çalışkan, ayrıca farklı ebatlarda olmak üzere toplam 100 bin ton kapasiteli depoların bulunacağını kaydetti. Bu depoları üyelerin hizmetine ücret karşılığı sunacaklarını belirten Çalışkan "ATB'nin yeni kampusu, özellikle hububat merkezi olacak. Kampus İç Anadolu ve Güney Anadoluya hitap edecek. Tüm yerleşimlerde üretilen tarımsal ürünler bu kampuste gerçek değerinde alınıp, satılacak. Tüm halkımızı bugün saat 15.00'te Ceyhan Yolu üzeri 11'inci kilometre Çimento Fabrikası yanındaki temel atma törenimize bekliyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borsa Kampusu 18 ayda bitecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN