Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep'te ihracat 15 yılda 16 kat arttı

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Konukoğlu, kentin ihracatının 15 yıl içinde 16 kat arttığını, ihracat yapılan ülke sayısının ise 177'ye ulaştığını söyledi

Giriş Tarihi: 26.4.2014
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Konukoğlu, genç işadamlarının ülkenin umut ışığı olduğunu belirterek, "Ben her şeyimle bu ülkeye aitim Bu ülkenin dışında hiçbir yerde ne yaşamak gibi ne de herhangi bir yatırım yapma gibi düşüncem var" dedi. Genç Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin düzenlediği toplantıya konuşmacı olarak katılan Konukoğlu, iş hayatındaki tecrübelerini anlattı. Gaziantep ekonomisinden bahseden Konukoğlu, son 15 yılda Gaziantep ihracatının 16 kata yakın artış gösterdiğini ve geçen yılsonunda yaklaşık 6,5 milyar dolara ulaştığına, ihracat pazarlarını 177'ye çıkardıklarına dikkati çekti.

LİMAN YOLU KISALACAK

Ocak-Mart 2014 döneminde yüzde 8,5 artışla 1 milyar 625 milyon dolarlık ihracat yapıldığını anımsatan Konukoğlu, ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 130,9 olduğunu, sigortalı çalışan sayısı, sanayi bölgelerinde elektrik tüketiminde artışın devam ettiğini belirtti. Türkiye'nin ilk 1000 ihracatçı firması arasında Gaziantep'ten 71 firmanın, en büyük 1000 sanayi kuruluşu arasında ise 50 firmanın yer aldığının altını çizdi. Gaziantep'in 2023 yılında 30 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşması için önemli projeler gerçekleştirdiklerini ifade eden Konukoğlu, GSO'nun lokomotif görevi üstlendiği "Dörtyol-Hassa Tünel Projesi" kapsamında duble yol ve tünel tamamlandığında bölge sanayisinin limanlara ulaşımının kısalacağını söyledi.

KARDEŞLERİN LİDERİ OLMALI

Genç MÜSİAD üyelerinin sorularını da yanıtlayan Konukoğlu, aile şirketlerinde birliğin bozulmaması için neler yapılması gerektiği şöyle açıkladı: "Kaç kardeş olursanız olun bir lideriniz olacak. Herkes, liderin etrafından pervane olacak. İşinizi eve, evinizi de işe taşımayacaksınız. Bunlar altın anahtarlar. Aile şirketinde diğer önemli bir nokta, herkes görevini bilecek. Bir profesyonel gibi sizler de maaş alacaksınız. Bütçenizi bileceksiniz. Herkes hesap verebilir, şeffaf olmalıdır. Hiçbir zaman ailenin içinde kimse ile yarışmayın. Yarış kendinizle olsun. Bunlara dikkat ederseniz başarılı olursunuz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'te ihracat 15 yılda 16 kat arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN