Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dalgıçlar 64 yıllık bota dalış yapacak

Giriş Tarihi: 27.4.2014
Mersin'in Silifke ilçesi Taşucu Turizm İşletmecileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, 1950'de Almanya'da yapılan ve 2 yıl önce hurdaya çıkarılan SG-113 botunu, Akdeniz Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan teslim aldı. Uzunluğu 27 metre olan bot, dalış turizminde kullanılmak üzere Taşucu Limanı'na getirildi. Dernek Başkanı Saadet Sayın, botun batırılacağını ve yapay resif olarak dalgıçların ziyaretine açılacağını söyledi.

TEMİZLİĞİ YAPILDI

Sayın şöyle devam etti: "Taşucu pek çok ören yeri, kuş cenneti ve muhteşem bir denize sahip. Ancak su altı sporları ve su üstü sporlarında oldukça yetersiz durumdayız. Biz de Alman yapımı botu dalış turizminde kazandırmak amacıyla kullanmak için Valiliğimiz aracılığıyla talepte bulunduk. Genel Kurmay Başkanlığı'nın onayıyla gemi yapay resif yapmak üzere derneğimize hibe edildi. Gerekli temizlikleri yaptık. Gereksiz materyaller çıkarıldı" dedi.

BATIRILACAK YER ARANIYOR

Botun batırılacağı alanın belirlenmesi için araştırmalarının devam ettiğini kaydeden Saadet Sayın şunları söyledi: "Kültür Bakanlığı'yla birlikte çalışıyoruz. Bizim SİT alanlarımız çok fazla. Ören yerleri ve deniz altı arkeolojisine de zarar vermek istemiyoruz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan iznimizi aldık. Şimdi Kültür Bakanlığı'yla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Daha sonrasında da inşallah çeşitli deniz habitatına yuva yapmak üzere, pek çok canlıya ev sahipliği yapmak üzere ve dalış turizmine katkıda bulunmak üzere gemiyi denize batıracağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dalgıçlar 64 yıllık bota dalış yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN