Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hani müze olacaktı kapısı bile açılmadı

Tarihi konağı Büyükşehir Belediyesi'ne "Kurtuluş Savaşı Müzesi" yapılması şartıyla devrettiğini belirten Can Gülez, "Müze olacaktı ama üç yıldır kapısı dahi açılmadı" dedi

Giriş Tarihi: 27.4.2014
Kurtuluş Savaşı' nda Adana'nın Ermeni ve Fransız işgaline karşı verdiği milli mücadelede büyük pay sahibi olan Şeyh Cemil Nardalı'nın askeri karargah olarak kullandığı, kendi adına taşıyan konağın restorasyonu 2011 yılında tamamlandı. Şeyh Cemil Nardalı'nın torunu Can Gülez tarafından Adana Büyükşehir Belediyesi'ne "Kurtuluş Savaşı Müzesi" yapılması şartıyla devredilen konakta üç yıldan beri hiçbir çalışma yapılmadı. Gülez, "Biz müze yapılmasını beklerken, tarihi konağın kapısı dahi açılmadı, adeta çürümeye terkedildi" dedi.

FONKSİYON VERİLECEK

Aradan 3 yıl geçmesine rağmen konak, "Kurtuluş Savaşı Müzesi" yapılmadı ve kilitli olan kapısı hiç açılmadı. Binanın restore edilen bölümlerinde de yer yer dökülmeler başladı. Bir yıl önce Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği ve Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı KUDEB Şube Müdürlüğü'ne dilekçe vererek, bilgi isteyen Nardallı'nın torunu Can Gülez, "Verilen cevapta, fonksiyonlandırma çalışmalarının tamamlanmadığı, etrafındaki parsellerde düzenleme çalışmasından sonra kültür varlığı yapıya fonksiyon verileceği bildirildi" dedi.

FESTİVAL KADAR İLGİ

Kendisine verilen cevabın inandırıcı olmadığını ileri süren Can Gülez, "Konağın çevresindeki ağaçlar, cephanelik, hamam ve diğer arazinin tamamının peyzajı Kültür Bakanlığı'ndan onaylı bir şekilde Büyükşehir'e devredilmişti. İstenirse bu çalışmalar bir haftada biter. Büyükşehir Belediyesi ile Valilik yetkililerinden konuya duyarlılık göstermesini bekliyorum. Adana'da bir festivale verilen önem kadar, tarihe tanıklık etmiş bu konağa da ilgi bekliyoruz. Restoresi yapılan konak bir an önce müze olarak açılsın, Adanalılar tarihi hakkında bilgi edinsin" diye konuştu.

KONAK TARİHE TANIKLIK ETTİ
Şeyh Cemil, 1955 yılında 80 yaşında iken, adını taşıyan konakta yaşamını yitirdi. Cenazesine binlerce kişi katıldı. Tarihe tanıklık eden konak, Cemil Nardalı'nın çocukları tarafından bir süre sonra boşaltıldı. Tam 43 yıl boş kalan konak, torun Can Gülez'in çabaları sonucu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Müdürlüğü tarafından 1993 yılında koruma altına alındı ve kaderi ile baş başa bırakıldı. Gülez, konağı "Kurtuluş Savaşı Müzesi" yapılması için Adana Büyükşehir Belediyesi'ne devretti. Restorasyon 2011 yılında tamamlandı.

ATATÜRK KONUK OLMUŞTU
Adana'nın tanınmış ve varlıklı ailelelerinden Şeyh Cemil Nardalı, 1920 yılında Fransız ve Ermeni işgali sırasında 'Kaç-Kaç'a zorlanan Adana halkına kucak açtı ve 'Büyük Oba' diye anılan mahallede barındırdı. Bölgenin ileri gelen isimlerinden Şeyh Cemil Nardalı, Akkapı Mahallesi'ndeki tarihi konağını da Kuvayi Milliyecilerin karargahı haline getirdi. Milli Mücadele ile ilgili önemli kararlar bu konakta alındı. Ulu önder Atatürk, Adana'ya geldiğinde mal varlığının tümünü milli mücadele için harcayan Cemil Nardallı'nın konağında misafir oldu. Nardalı, Atatürk tarafından ödüllendirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hani müze olacaktı kapısı bile açılmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN