Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cezaevinde şüpheli intihar

Adana'da cezaevinde kaldığı hücrede ölü bulunan Osman Arısoy'un ailesi suç duyurusunda bulundu

Giriş Tarihi: 28.4.2014
Adana Kürkçüler Cezaevi'nde kaldığı tek kişilik hücrede battaniyeden yapılmış şeritle kalorifer borusuna asılı halde ölü bulunan 27 yaşındaki Osman Arısoy'un ailesi, intihar olayının cezaevindeki baskılardan kaynaklandığını ileri sürerek Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Arısoy'un intihar etmeden 3 gün önce yapılan açık görüşte annesi Fadime Arısoy'a, "Anne dayanacak halim kalmadı. Beni her gün dövüyorlar, aç bırakıyorlar" diye yakındığı iddia edildi.

KOĞUŞTA BASKI İDDİASI

Uyuşturucu bağımlısı olduğu için hırsızlık yapan Arısoy, tutuksuz yargılandığı mahkeme tarafından 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezası Yargıtay'ca onanan Arısoy, 2 hafta önce Kürkçüler Cezaevi'ne konuldu. İddiaya göre, Arısoy, 15 kişilik koğuşta diğer tutuklulardan baskı gördü. Yemeğine el konulan Arısoy, tutuklular tarafından darp edilince koğuş değiştirmek için idareye başvurdu.

HÜCREDE ÖLÜ BULUNDU
İddiaya göre Arısoy, bu kez de infaz koruma memurları tarafından darp edilerek tek kişilik bir hücreye konuldu. Yaşadıklarından dolayı bunalıma giren Arısoy, 24 Nisan günü battaniyesinin kenarını sökerek yaptığı şeridin bir ucunu hücrenin içinden geçen kalorifer borusuna bağladı, diğer ucunu da boynuna geçirip intihar etti. Arısoy'un öldüğünü öğrenen ailesi, yetkililerden bilgi aldı. Kardeşinin cenazesinin kendilerine gösterilmediğini öne süren Halil Arısoy, "Kardeşimin ölmeden önce 2 not bıraktığını söylediler ama notların içeriği inandırıcı gelmedi" dedi.

SONUNA KADAR TAKİP

Kardeşinin uyuşturucu yüzünden bazı suçlar işlediğini belirten Arısoy şöyle konuştu: "Kendine yeni bir hayat çizmişti. Bize 'özgürlüğüme kavuşunca yeni bir hayatım olacak' diyordu. Açık görüşte anneme, 'Mahkumlar bana çay, yemek vermedi. Ben de başka koğuşa alınmamı istedim. Bu yüzden gardiyanlar beni dövdü. Tek kişilik koğuşa attılar. Artık dayanacak gücüm kalmadı' demiş. Bu nasıl cezaevi? Tek kişilik koğuşu gardiyanlar hiç mi kontrol etmiyor? Kardeşimin ölümünden mahkumlar ve cezaevi yönetimi sorumludur. Sonuna kadar bu işin takipçisi olacağız"

HALİL BİLEK-ZİYA RAMOĞLU
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cezaevinde şüpheli intihar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN