57 bin liralık SMS olur mu?

Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk, belediyenin 100 milyon liradan fazla borcunun bulunduğunu belirterek, "Eski borçlardan dolayı haciz geldi. Belediye kötü yönetilmiş" dedi

Giriş Tarihi: 29.4.2014
Adana'nın Ceyhan ilçesinde başkanlık seçimini kazanan AK Parti adayı Alemdar Öztürk, mazbatasını alıp koltuğuna oturduğundan beri eski dönem borçları yüzünden sıkıntılı günler geçiriyor. Her gün bir haciz işleminin kapılarını çaldığını öne süren Başkan Alemdar Öztürk, "Üç dönem Ceyhan'ı yöneten ve şu anda Adana Büyükşehir Belediye Başkanı olan Hüseyin Sözlü'nün belediye kaynaklarını hoyratça kullandığını gördük. 100 milyon liradan fazla borç var. Birçoğu için haciz geldi. Ne yapacağımızı kara kara düşünüyoruz. Ancak halkımıza verdiğimiz sözleri tutacağız, borç belasından kurtulup, projelerimizi hayata geçireceğiz" dedi.

KURUŞUN HESABI SORULACAK

Geçmiş dönemde belediye kaynaklarının müsrif şekilde kullanıldığının altını çizen Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk, "Bize hayırlı olsun ziyaretine gelen esnaflarımızın birçoğunun belediyeden alacağı var. Bu kadar borcu görünce şaşırdım. Özellikle 57 bin lira tutarındaki SMS ile 20 bin liralık uçak bileti borcu karşısında şok oldum. Bu borçlarla ilgili haciz işlemi başlatıldı. Mesela 3 milyon liralık akaryakıt borcu var, ödenmemiş. Özetle bu paralar nereye, nasıl harcandı bunları tek tek ortaya çıkaracağız ve kamuoyu ile paylaşacağız. Ceyhan halkının tek kuruşunun hesabını sormaya, belediye kaynaklarını çar çur edenlerle yasal zeminde mücadele etmeye kararlıyız" diye konuştu.

ODALARDA ONLARCA İNSAN

Görevi devraldıktan sonra girdiği her odada onlarca insanla karşılaştığını anlatan Başkan Alemdar Öztürk, "Kayıtlarımızda taşeron firmada 375 işçinin çalıştığı görülüyor. Bir yoklama yapalım dedik başaramadık. Çünkü adamların çoğu ortada yok. Kimi izinli, kimi raporlu. Bu bankamatikçilerin 206 tanesini ihbar vererek çıkardık. İşe gelmeden maaş almışlar aylarca. Belediyenin kendine yetecek yeterli kamyonu, iş makinesi varken dışardan çok sayıda araç kiralanmış. Bunlar Tufanbeyli ilçesine bile mucur götürmüşler. Yani belediyenin iş makineleri mücavir alan dışı çalışmış. Bunlar ne için çalıştırılmış bunu da kamuoyunun takdirine bırakıyorum" şeklinde konuştu.

70 MİLYON HARCANDI MI?

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün seçim çalışmaları sırasında Ceyhan Belediyesi'nin kasasından 70 milyon lira harcadığı yönündeki iddiaları da yanıtlayan Başkan Öztürk şöyle konuştu: Böyle bir harcamanın yapılıp yapılmadığını ortaya çıkaracak olan devlet yetkilileridir. Bu konuda gerekli müracaatımızı yaptık. Teftiş istedik. Müfettişler geldiğinde tüm hesapları mercek altına alacaktır. Eğer bir usulsüzlük varsa onunla ilgili yasal işlem başlatılacaktır. Ancak biz belediye kaynaklarının har vurup harman savrulduğu kanaatindeyiz. Bu kadar akaryakıt, bu kadar SMS, bu kadar uçak bileti harcaması olmamalı. Devletin koyduğu bir esas var. Personel gideri bütçenin yüzde 30'unu geçemez. Ama burada yüzde 100'ü bile aşmış durumda. Bu belediyenin hizmet yapabilme kabiliyetinin daraltılarak siyasi yandaşlarına çıkar sağladığını gösterir."

GÜVENCEMİZ BAŞBAKANIMIZ
Gördükleri tüm bu olumsuzluklara karşın seçim öncesinde Ceyhan halkına verdikleri her sözü yerine getireceklerini söyleyen Belediye Başkanı Alemdar Öztürk sözlerini şöyle tamamladı: Bizim en büyük güvencemiz Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır. Devletimizin tüm imkanlarını Ceyhan için kullanmanın yollarını arayacağız. Seçimden önce 'Hazır ol Ceyhan değişim başlıyor' demiştik. Bu andan itibaren değişim gerçekten başlayacak. Dünyanın konuştuğu Ceyhan'ı örnek bir ilçe haline getireceğiz. Artık belediyenin kaynakları hoyratça kullanılmayacak. Ceyhan yeşil alanlarıyla, çağdaş yapılarıyla, konutlarıyla, modern caddeleriyle, sorunsuz alt yapısıyla örnek bir ilçe olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
57 bin liralık SMS olur mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN