Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklardan önce eşleri hayat verdi

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nde iki diyaliz hastasının eşleri, çocuklarının böbreklerini vermemesi için ameliyat masasına kendileri yattı

Giriş Tarihi: 29.4.2014
Gaziantep Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nde tedavi gören iki diyaliz hastasının eşleri, organ nakli için böbreklerini verecek olan çocuklarına kıyamadı. Osmaniye'nin Bahçe ilçesinde yaşayan Mustafa Altun (58) eşi Hanım Altun'a (66) ve Kahramanmaraşlı Melek Ağyar (45) ise eşi Sıddık Ağyar'a (49) böbreklerini vererek eşlerini yeniden hayata bağladı. Hastanede ayrıca 2 hastaya da kadavradan böbrek nakli yapıldı. Hastalar ve aileleri, başarılı geçen operasyonların sevincini Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Genel Müdürü Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Mehmet Fatih Yüzbaşıoğlu ile Organ Nakli Merkezi doktor ve hemşireleriyle paylaştı.

BAŞKA KİMSEMİZ YOK

Son 4 yıldır böbrek hastası olan Hanım Altun'un oğlu annesinin çektiği sıkıntılara dayanamayarak böbreğini vermek istedi. Ancak anne yüreği, 5 çocuğu olan oğlundan böbreğini almaya el vermedi. Hanım Altun, oğlunun böbreğini verme isteğine karşı çıkınca, eşi Mustafa Altun daha önce anjiyo operasyonu geçirmesine rağmen kendi böbreğini verdi. Eşinin yaşadığı sıkıntılar nedeniyle böbreğini vermekten başka çaresi kalmadığını söyleyen Mustafa Altun "Eşimin yanından hiç ayrılmadım. Bir Allah bir hanımım var. İkimizin de anne babası yok, birbirimizden başka kimsemiz yok. Eşimin durumuna dayanamayınca böbreğimi verdim, şimdi ikimiz de ayaktayız iyi ki de vermişim" diye konuştu.

OĞLUMUN YERİNE BEN VERDİM
Kahramanmaraşlı Melek Ağyar da oğlunun yerine kocasına böbreğini bağışlayan diğer vefalı eş oldu. Belediye işçisi olan eşi Sıddık Ağyar böbrek yetersizliği nedeniyle girdiği diyalizde sorunlar yaşamaya başlayınca önce 21 yaşındaki büyük oğlu böbreğini vermek istedi. 5 çocuk annesi Melek Ağyar, oğlunun babasına böbreğini vereceğini duyunca "Oğluma kıyamam" diyerek böbreğini bağışladı. Ağyar, "Evde küçük çocuklarımız da olduğundan böbrek nakline cesaret edememiştik ancak oğlum, 'Ben böbreğimi vereceğim' deyince başka çarem kalmadı, O'nun yerine ben böbreğimi verdim" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklardan önce eşleri hayat verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN