Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Domates iç piyasada 60 kuruşa kadar düştü

Giriş Tarihi: 29.4.2014
Mersin'in Silifke ilçesinde örtü altında hasadı tamamlandıktan sonra açık alanda hasadına başlanan domatesin kilosu 60 kuruşa kadar düştü. Geçen yıl açıkta domatesin kilosu bugünlerde 75 kuruşa satılırken bu yıl 60 kuruştan satılması üreticiyi endişelendiriyor. Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, domates fiyatlarının bu denli düşmesinin üreticiyi kara kara düşündürdüğünü söyledi.

175 BİN TON DOMATES

Fide, işçilik, ilaç, gübre gibi girdi maliyetlerinin artmasına karşın fiyatların düşük olmasının üzücü olduğunu ifade eden Can, ilçe genelinde yıllık 175 bin ton domates üretiminin yapıldığını belirtti. Üretilen domatesin geçmiş yıllarda 58 bin tonunun başta Rusya olmak üzere Romanya, Macaristan, İran, Irak, Bulgaristan gibi ülkelere ihraç edildiğini, kalan kısmın ise iç piyasada tüketildiğini vurgulayan Can, ihracatın olmaması nedeniyle fiyatların düşük olduğunu belirtti.

ÜRETİCİ NE YAPSIN
Gübreye, ilaca, tohuma, mazota, naylona her yıl zam yapılırken ürünlerin fiyatlarında düşüş olduğunu anlatan Can, "Şu anda açık alanda domates üretimi yapan çiftçilerimizin hali perişan. Fiyatlar bu kadar düşünce bankaya, tüccara, ilaççıya borcu olan üretici ne yapacağını bilemez hale geldi. Böyle devam ederse domates üreticilerimiz perişan olacaktır. Acil önlem alınmalı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Domates iç piyasada 60 kuruşa kadar düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN