Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2023 hedefleri için üretim teşvik edilmeli

Giriş Tarihi: 2.5.2014
Adana Sanayi Odası (ADASO) Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı'nda sektörlerin sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı. ADASO Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerine ulaşabilmesi için yatırım ve üretimin teşvik edilmesi, ihracatın desteklenmesi gerektiğini söyledi. Adana'nın teşvik uygulamalarından büyük zarar gördüğünü, işsizliğin en yüksek olduğu illerin başında yer aldığını vurgulayan Kıvanç, yaşanılabilir ve yatırım yapılabilir kent haline getirilmesi için teşvik uygulamalarından hak ettiği payı almasının öncelikleri arasında bulunduğunu bildirdi.

DÜZENLEME GEREKİYOR

Teşvik mevzuatının sadece Adana değil, tüm iller için tekrar gözden geçirilerek yatırım hamleleri yaptıracak yeni düzenlemeler gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Kıvanç, 500 milyar dolarlık 2023 yılı hedefine ulaşılabilmesinin, mevcut üretim kapasitesinin ancak yüzde 400 artırılması ile mümkün olabileceğini belirtti. Kıvanç, "Mevcut üretimin tamamını katma değerli ürünlere çeviremeyeceğimize göre, çok ama çok yatırım yapılmalıdır. Yatırım ve üretim için yatırımcılara avantajlar sunulmalı, ihracat yapanlar da mutlaka desteklenmelidir" dedi.

SANAYİ İHMAL EDİLDİ

Adana'da bugüne kadar konut imar planlarının gündeme geldiğini, sanayi ve ticaretin ihmal edildiğini belirten ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, süreçte yerel yönetimlerle işbirliği yapılarak, sektörel sanayi sitelerinin oluşturulması, kent içinde dağınık şekilde faaliyet gösteren işyerlerinin kümelenme şeklinde buralara taşınmasının hedeflendiğini bildirdi. Kıvanç, "Kentimiz bir yandan kirlilikten kurtulurken, işletmelerimiz çağdaş ortamda üretim yapma imkanına kavuşacak, bazı illerde olduğu gibi Adana'nın da üretim değerleri ortaya çıkarılmış olacaktır" diye konuştu.

SORUNLAR DİLE GETİRİLDİ

ADASO Meclis Başkanı Hüseyin Nuri Çomu'nun da katıldığı ortak toplantıda, Meslek Komiteleri Sözcüleri tarafından sektörlerin sorunları dile getirildi ve çözüm önerileri anlatıldı. Ortak sorunlar arasında, kalifiye eleman bulunamaması, istihdam, kayıt dışılık, konut üretimi için arsa bulunamaması, sanayi sitelerinin yetersizliği, haksız rekabet,elektrik kesintileri, devlet ihale şartnamelerinin yenilenmesi ve yerli malına öncelik verilmesi, devlet yardım ve desteklerinden yararlanılması, çekten kaynaklı mağduriyetin giderilmesi, ücretler üzerindeki vergi ve sosyal güvenlik yükünün ağır olması yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2023 hedefleri için üretim teşvik edilmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN