Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ceyhan Belediyesi sorularla konuştu

Ceyhan Belediyesi, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün iddialarına sorularla yanıt verirken, "100 milyonluk borcu belde belediyelerine yüklemek akıl işi değil" dedi

Giriş Tarihi: 3.5.2014
Adana'da yayın yapan bir televizyon kanalına telefonla bağlanarak Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk ile kurum hakkında çeşitli iddialarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'ye cevap sert oldu. Sözlü'nün "Ceyhan Belediyesi faizci yazıhanesine dönmüştür" sözlerine atıfta bulunularak, "Ceyhan'daki hezimet hazımsızlık oluşturmuş. Bölgesi olmayan, gerçeği yansıtmayan sözlere halkımızın karnı tok. Başı dik olarak devir teslim törenine katılamayan Sözlü'nün başkanlık katındaki bütün bilgisayarları ve bazı evrakları götürmesi manidardır" açıklaması yapıldı. Başkan Sözlü'nün telefonda söylediği tüm iddialara hem yanıt veren, hem de karşı soru soran Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk'ün açıklaması şöyle:

BELGESİZ AÇIKLAMALAR

Ceyhan Belediyesi eski Başkanı Hüseyin Sözlü'nün gerçeği yansıtmayan beyanları, devlet geleneği ile bağdaşmayan muğlak ifadeleri kamuoyu tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Bugüne kadar hiçbir büyükşehir belediye başkanı bu kadar olumsuzlukları pişkinlikle ve belgesiz açıklamalarla örtme girişiminde bulunmadı. Üstelik adli vukuatları, siyasi kelimelerle kapatma girişimi ise Adana'da geçtiğimiz dönemde bile yaşanmamıştı.

BİLGİSAYARLARI ALDI

Sözlü'nün 'Hodri Meydan' diyerek bilgi ve belgeleri karartıp saptırmaya kalkışmasına, 2-3 tane damgalayıcı kelimeyle aklanma girişimlerine de kimse inanmadı. Ceyhan'da seçimi kaybeden Sözlü'nün, başı dik bir şekilde görevi devretmeye gelmediği gibi başkanlık katındaki tüm bilgisayarları ve bazı evrakları toplayıp gitmesi çok manidardır. 'Evraklarım ortada' sözünün alt yapısının o zamandan planlanmış olduğu ortaya çıkmıştır.

İNANDIRICI DEĞİL
Başkan Sözlü'nün, 'Bugünkü borcun büyük bölümü Ceyhan'a bağlanan belediyelerden geldi' şeklindeki ifadesi ise hiç inandırı değildir. Ne kadar borçla devraldı, Ceyhan halkına ne kadar borç bırakıp gitti, ne kadarı beldelerden geldi, büyükşehire ne kadar borç aktardı? Bu soruları açık yüreklilikle cevaplamamıştır. Gerçek olan bir şey var ki, İller Bankası'ndan 16 yıl boyunca gelen paranın tamamı hiç harcanmasa bile Sözlü'nün devrettiği borcu ödemeye yetmemektedir.

BAŞKAN NE İŞE YARAR?

Hüseyin Sözlü Ceyhan'da 15 yıl boyunca başkanlık yaptı. Ancak açıklamasından anlaşıldığı gibi açıklarının tümünü Başkan Yardımcısı'na yıkmaya çalışmıştır. Şimdi kamuoyu soruyor. Başkan olduğun halde başkan yardımcısını suçluyorsan, o zaman sen ne yapıyordun? Oysa suç atmaya çalıştığı başkan yardımcısının yarım kalmış tek bir projesi dahi yoktur.

SU SORUNU

Ceyhan'ın içmesuyu sorunu bir türlü giderilemedi. Tatarlı su isale hattı yenileme işi, azami 4-5 milyon liraya tamamlanacakken, 4 yıldır 22 milyon liraya yakın para harcandığı halde hala bitirilemedi. Sözlü, '13 milyon lira civarında borç ASKİ'ye geçti' diyor. Yaklaşık 17 milyon liradan fazla ödeme taahüdü ve faiz borcu önce Ceyhan Belediyesi'ne, sonra da Adana Büyükşehir'e devredilmiştir.

KENDİNİ TARİF ETMİŞ
'Ceyhan Belediyesi faizci yazıhanesine dönmüştür' sözlerini sarf eden Hüseyin Sözlü, 'faizci' damgalama tabirini kullanarak açıklarını kapatırken 'aslında kendini tarif etmiş' düşüncesi akıllara gelmiştir. İfadelerinin tamamı mesnetsizdir. Kendi yaptıkları ise mesnetlidir. Çünkü kendi döneminde Ceyhan'da oluşmuş rant, faiz ve bankamatik düzeninin (belgeli) bozulmuş olmasını bu şekilde ifade etmiştir.

BANKAMATİK KADROSU

Sözlü'nün, 'Büyükşehir'e yanımda kimseyle gelmedim' ifadesi, Ceyhan Belediyesi'ne norm kadrosunun üç katı fazla personel yığınağı yapmasını aklamaz. 300 kişilik norm kadrosu olan yere 898 kişi almış ve bunu devlete ödettirmesi vicdansızlıktır. Bu yüzden belediyemizin aylık zararı bir milyon liradan fazladır. Belediyeye gelen aylık para 500 bin lira iken 1,5 milyon lira personel gideri bırakmak Ceyhan halkına reva mı? Bazıları bankamatikçi olan personel istifa etmemekte, işten atıldığında ise 10 kat fazla para talep etmektedir. Siyasi rant için alınan bu işçileri büyükşehire götürmeyip Ceyhan'a kambur bırakmasını da meziyet gibi sunmasına tek kelimeyle 'el insaf' demekten başka birşey gelmiyor elden. Ceyhan Belediyesi'ni yasal kadroyu aşmamış halde bırakmış olsaydı dürüstlük göstermiş olurdu. Devleti siyasi rant için bu kadar zarara uğratmaya kimin hakkı var?

"GEREĞİNİ YAPSIN"
'Adana Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tüm ilçe belediyelerinden bize devrolacak kurumları alıyorum. İtfaiye, ASKİ ve mezarlık gibi... Devraldığım kurumlar içinde en ciddi kurumlar Ceyhan Belediyesi'nden geçmiştir' ifadesinin gereğini ise acilen yapmalıdır. Çünkü merkezi yönetimin düzenlemesini kendi mahareti gibi sunup, 'bize devrolacak kurumları alıyorum' diye sanki devrettiği borcu 'cebinden' ödeyecek algısı oluşturması da kabul edilemez. Nasıl ki bütün kurumların bilançolarını kamuoyuna sunamadığı gibi, bahsini ettiği bu kurumların bile bilançosunu açıklayamamıştır.

ESNAFA OLAN BORÇ 20 MİLYON LİRA
Sözlü'nün devrettiği dosyalar arasında; hacizler, icralar, özel giderler, seçim giderleri, karşılıksız kredi borçları, kefen borçları, şahsi SMS borçları, senetler, karşılıksız çekler bulunuyor. Bunların üstünü örtmek için işi siyasete dökmesi, çıkar yolunun tükendiğinin göstergesidir. Bugün belediyenin sadece esnafa olan borcu bile 20 milyon liraya ulaşmıştır

6 MİLYON LİRA NEREDE?
Başkan Sözlü, seçim öncesinde özel bir bankadan Ceyhan Belediyesi adına çektiği 6 milyon liranın nereye gittiğini belgeyle açıklamalı. Çünkü biz bu parayı bulamadık. Bu durumdan aklanmak kendi problemidir. Yoksa faiziyle birlikte ekstradan 10 milyon lira borç daha devretmiştir. Bütün bunları belde belediyelerden gelen borç gibi sunmak çok komiktir. Zaten bu garip açıklamaya kimse inanmamıştır.

SUÇ BASTIRMA TAKTİĞİ MI?

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün yaptığı açıklamalara bakıldığında, devlet kurumlarının ciddiyetini zedeleyip kişisel rant için kurumları itibarsızlaştırma söylemleri devlet terbiyesine uymamaktadır. Sözlü dönemine ait onlarca olumsuzluk halen tetkik sırasını beklemektedir. Bütün bu olumsuzlukları karatmak için 2-3 tane damgalama propogandasına başvurmasını kimse yutmamıştır. Eğer şeffaf bir şekilde kalem kalem açıklama yapar, kamuoyuna ve müfettişlere belgelerle yanıt verebilirse, o zaman kendi kendine yakışıksızca mal ettiği 'profesör' lakabı gerçek olur.

HESAPLAR İÇİN MÜFETTİŞ İSTENDİ
Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk, Hüseyin Sözlü dönemine ait tüm hesapların incelenmesi konusunda müfettiş istediklerini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ceyhan Belediyesi sorularla konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN