Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğu Akdeniz'in 'bitki hazinesi'

Giriş Tarihi: 3.5.2014

Çukurova Üniversitesi bünyesindeki 'Doğu Akdeniz Bölgesi Herbaryumu', 4 bin bitki türüne ait 6 bin örnek ile bölgesel anlamda Türkiye'nin ilk ve tek bitki müzesi olma özelliğini taşıyor

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) bünyesinde faaliyet gösteren 'Doğu Akdeniz Bölgesi Herbaryumu', 4 bin bitki türüne ait 6 bin örnek ile Türkiye'nin ilk ve tek bölgesel bitki müzesi özelliğini taşıyor. ÇÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü'nde, Prof. Dr. Atabay Düzenli öncülüğünde 1983'te kurulan, ADA kodu ve 'Herbarium Regionale Turcicum Mediterraneane' ismi ile uluslararası bitki müzeleri indeksine giren müze, bilim dünyasına ve öğrencilere hizmet veriyor.

TÜRKİYE'DE İLK VE TEK
ÇÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Çakan, Adana'nın, zengin bitki çeşitliliği ile dikkati çeken kentlerden olduğunu söyledi. Bu zenginliğin korunması ve devamının sağlanmasında, bilimsel çalışmalar ışığında uzmanlarca hazırlanan bitki müzelerinin önem taşıdığına işaret eden Çakan, üniversite bünyesindeki müzenin, bölgesel ölçekte Türkiye'de ilk ve tek olduğunu ifade etti.

6 BİN ÖRNEK VAR

Bitki müzelerinin, botanikçilerin titiz çalışmasıyla oluşturulduğunu vurgulayan Çakan, "Müzemizde 4 bin bitki türüne ait 6 bin örnek bulunuyor. Bunların büyük çoğunluğu Adana ve civarından toplanmış bitkiler. Bunun dışında Hatay, Osmaniye, Konya gibi illerden elde edilmiş örneklerimiz var. Amacımız, Adana ve yakın çevresinin bitkisel zenginliğini burada muhafaza ederek, bilim adamları ve öğrencilerin hizmetine sunmak" dedi. Müze bünyesinde bitki veri tabanı da oluşturulduğunu belirten Çakan şunları söyledi: "Adana'da yetişen ve literatüre geçmiş tüm bitki türleri, veri tabanına saklandı. Bitkinin ne amaçla kullanıldığı, zehirli mi, değil mi, temel özellikleri, fotoğrafları veri tabanında mevcut. Bu bilgiler, bilimsel araştırmalarda, ÇED raporu hazırlamada, çevre düzenleme ve koruma çalışmalarında temel ve güncel kaynak olarak kullanılabilir."

TAZE İKEN TOPLANIYOR
Müzedeki bitki örneklerini, tazeyken topladıklarını anlatan Çakan, "Kendiliğinden kurumaya bırakırsanız bitki buruşur ve doğal görünümünü kaybeder. Bitkiyi gazete kağıtları arasında tahta presle sıkıştırarak, suyunun çıkmasını sağlıyoruz. Uzun süre beklettikten sonra özel kartonlara yapıştırıyoruz ve altına, bitkinin nerede, nasıl, hangi bölgeden, hangi yükseklikten alındığını içeren bilgileri yazıyoruz. Daha sonra bunları bitki bankasına kaydedip, ziyaretçilerin incelemesine açıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğu Akdeniz'in 'bitki hazinesi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN