Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turunçgil de 'göçüren' hastalığı tehlikesi var

Giriş Tarihi: 4.5.2014
Güney Amerika, İspanya ve İsrail gibi ülkelerde geçmiş yıllarda görülen, turunçgilde zarara neden olan ve 'göçüren' hastalığı olarak bilinen 'tristeza' virüsüne karşı üreticilerin tedbirli olması istendi. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Fitopatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Muharrem Kamberoğlu, göçüren hastalığının Türkiye'de henüz görülmediğini ancak potansiyel tehlike olduğunu vurguladı.

AŞILI AĞAÇTA ETKİLİ

Virüsün kaynağı ve hastalığa uygun konukçu bitki olan turunçgilin Türkiye'de yaygın yetiştirildiğini anımsatan Kamberoğlu, "Hatalığı taşıyan vektör olan yaprak biti, ülkemizde yok. Hastalığın potansiyel tehlike olduğunu biliyoruz. Bu virüs, dünya turunçgil yetiştiriciliğinde ekonomik olarak önemli kayıplara sebep olmuş çok tehlikeli bir virüs. Hastalık, aşılı turunç anacı üzerinde etki gösteriyor ve ağaca zarar veriyor. Akdeniz Bölgesi'ndeki turunçgil varlığının yüzde 95'ten fazlası aşılı. Bu da Türkiye'nin turunçgil varlığının yüzde 90'ını oluşturuyor. Hastalığın ülkemizde yayılması, turunçgil varlığının yok olacağı anlamına gelir" dedi.

ÇEŞİT ARAYIŞI
Güney Amerika, İspanya ve İsrail'de önceki yıllarda virüs görüldüğünü, çok sayıda ağacın yok olduğunu belirten Kamberoğlu, hastalık bulaştığında kısa sürede ağacı kuruttuğuna dikkati çekti. Kamberoğlu, "Tristeza virüsüne dayanıklı turunçgil çeşidi arayışı içerisindeyiz. Bununla ilgili projeler var. Pozitif sonuç elde edildiğinde ticari olarak çiftçilerin kullanımına sunulacak"' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turunçgil de 'göçüren' hastalığı tehlikesi var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN