Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İntelli otoparktan haksız para alıyor

Adana Büyükşehir Belediyesi'nin sözleşmeyle kiraya verdiği caddelerdeki otoparklardan ücret alan İntelli şirketinin suç işlediği, vatandaşın cebinden haksız para topladığı öne sürüldü

Giriş Tarihi: 5.5.2014
Adana'da bulvar ve caddelerdeki oto parkları kullanan vatandaşın cebinden haksız yere para alındığı, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararını hiçe sayan İntelli şirketinin suç işlediği, Büyükşehir Belediyesi'nin de bu suça ortak olduğu iddia edildi. İhaleyi İntelli Şirketi'ne sözleşme ile veren Yeni Adana İmar İnşaat A.Ş. yetkilileri ise, mahkemenin verdiği kararının uygulanması gerektiğini, bunun için Büyükşehir Belediye Başkanı'nın talimat vermesi gerektiğini bildirdi.

KENT GÜNDEMİNE OTURDU

Bilindiği gibi, Büyükşehir Belediyesi bakım ve sorumluluğundaki cadde ve bulvarlar üzerinde tespit edilen otoparklar, Yeni Adana İmar İnşaat A.Ş.'nin 5 Şubat 2011 tarih ve 9 sayılı kararı ile Aşama Teknoloji ve Otopark Hizmetleri Sistemleri san. Ltd. Şti. (İNTELLİ) tarafından işletilmeye başlandı. Her gün 08.00-20.00 saatleri arasında açık tutulan oto parklardan (0-1 saat 2 TL, artı her saat 1 TL) makbuz karşılığında ücret alındı. Bu sistem birçok yönü ile kent gündeminde tartışıldı. Harita Mühendisi Murat Çelik, yapılan bu işlemin yasalara uymadığını, Büyükşehir Belediyesi'nin meclis kararı ile işletmesini devrettiği Yeni Adana İmar İnşaat A.Ş.'nin bir başka şirkete bu işi devredemeyeceğini iddia ederek Adana 1. İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Durumu görüşen mahkeme, 5 Şubat 2014 tarih ve E.2013/1166 sayılı kararla yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bunun üzerine yeni Adana İmar İnşaat A.Ş. karara itiraz etti ancak Bölge İdare Mahkemesi 19 Mart 2014 tarihinde oybirliği ile yürütmenin durdurulmasına ilişkin itirazı reddetti.

KARAR UYGULANMIYOR
İdare Mahkemesi'nin kararının tebliğ tarihinden (24 Şubat 2014) 30 gün içinde uygulanması gerekirken, İNTELLİ Şirketi, 26 Mart'ta sürenin dolmasına rağmen otoparkları işletmeye ve haksız bir şekilde vatandaşlardan para toplamaya devam etti. Mahkeme kararını işleme koyması ve İNTELLİ şirketi ile sözleşmesini feshetmesi gereken Büyükşehir Belediyesi ise buna göz yumarak yasalara göre suça iştirak etti. Yeni Adana İmar İnşaat A.Ş. yetkilileri, mahkeme kararının uygulamaya konulmamasıyla hata yapıldığını kabul ederek, "Seçim süreci nedeniyle bir boşluk oluştu. İptal karanının Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından alınması gerekiyor" diye konuştu.

HAPİS CEZASI GELEBİLİR
Harita Mühendisi Murat Çelik, Anayasa'nın 138'inci maddesinin son fıkrasında, "yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararını hiçbir surette değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez" şeklinde olduğunu belirterek, "İdare Mahkemesi'nin karanını uymayanlar resmen suç işliyor. Ayrıca devletin kasasına gitmesi gereken paralar ise yasal olmayan şekilde toplanıyor ve bir şirketin kasasına gidiyor. 5237 sayılı TCK'nın 257/1. Maddesinde, kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle kişilerin mağduriyetine ve kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız menfaat sağlayan kamu görevlisi 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır hükmü yer alıyor. Bu yüzden İNTELLİ ile yapılan sözleşmenin iptalini, bu süreye kadar toplanan paraların geri iadesinin sağlanması ve işletmenin Büyükşehir tarafından yapılması gerekir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İntelli otoparktan haksız para alıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN