Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kitap okuyup pedal çevirdiler

Gaziantep'te bu yıl ilki düzenlenen uluslararası Kitap Festivali'nin açılışı için oluşturulan kortej, ilginç görüntülere sahne oldu

Giriş Tarihi: 5.5.2014
Büyükşehir Belediyesince düzenlenen 1'inci Gaziantep Uluslararası Kitap Festivali, "Kitap Yürüyüşü" ile başladı. Festivalin açılışın yapmak için Gaziantep Lisesi önünden Yeşilsu Parkı'ndaki Şehitler Anıtı'na kadar yürüyen yazarlar ve protokol üyelerine eşlik eden bisikletli öğrencilerin zaman zaman cadde üzerinde durup kitap okuması vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

KİTAP OKUMA ALIŞKINLAĞI

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırılmasının önemine dikkat çekti. Şahin, "Bu toprakların sözleşmesinde sevgi, kardeşlik, medeniyet, kültür ve kucaklama var. İşte bu topraklar bu güçle bu medeniyet yolculuğuna gidiyor. Dolayısıyla ticaretimizi ve sanayimizi kitap ve kültürle taçlandırmak istiyoruz. O da okumayla başlıyor" dedi.

"HAYATI ANLAMLANDIRIR"
Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen ise okumanın insan yaşamındaki en anlamlı, en keyifli ve en yetiştirici uğraşı olduğunu belirtti. İnsanların hayatını anlamlı kılan değerleri okuyarak öğrendiğini belirten Taşdöğen, 2013 yılında Türkiye'de 42 bin 655 kitap yayımlandığını bu rakamın 80 milyonluk bir ülkeye göre çok az olduğunu söyledi.

"GAZİANTEP OKUMUYOR"
Festivalin genel koordinatörü yazar Ahmet Ümit de çocukluğunun geçtiği Gaziantep'in, kendine özgü değerleriyle dünyanın ender şehirlerden biri olduğunu söyledi. Ümit, "Ülkemizin en önemli sanayi kentlerinden biri haline geldik. Ne yazık ki aynı gelişmeyi, şehrimize yakışan kültürü henüz yeterince kuramadık. Okuma seviyemiz halen düşük kalıyor" dedi.

KAR KOKUSU'NDAN BÖLÜMLER

AK Parti Gaziantep milletvekilleri Derya Bakbak ve Nejat Koçer de festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Konuşmaların ardından protokol üyeleri sırayla Ahmet Ümit'in "Kar Kokusu" kitabından bölümler okudu. Festivale; Ümit'in yanı sıra Yekta Kopan, Mario Levi, Murat Menteş, Ayhan Bozkurt, Selahattin Yusuf, Tarık Tufan ve Bilgehan Pamuk gibi yazarlar katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kitap okuyup pedal çevirdiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN