Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akıllı dokunuş böyle dokundu

Yaya geçidine değil bir aracın park etmesi, duraklaması bile suç sayılırken, Büyükşehir Belediyesi daha fazla para kazanmak uğruna yaya geçidinin bitimine otopark yaptı

Giriş Tarihi: 8.5.2014
Adana Büyükşehir Belediyesi'nin kent merkezinde park sorununu rahatlatmak amacıyla hayata geçirdiği projelerden birisi olan parkomat uygulamasında araçlar için ayrılan ceplerden bazılarının yaya geçitlerinin önünü kapattığı ortaya çıktı. Yasalara göre bir aracın yaya geçidine bırakın park etmeyi, duraklamasının bile suç olduğu bildirilirken, "Akıllı Dokunuş" uygulamasıyla yaya geçitlerinin bittiği noktalara araçlar için park cebi yapıldığı ortaya çıktı.

ENGELLİYE ZULÜM
Büyükşehir Belediyesi eski Başkanvekili Zihni Aldırmaz döneminde başlatılan ve o dönemde boy boy reklamlarla halka duyurusu yapılan "Akıllı Dokunuş" uygulamaları bir kez daha sınıfta kaldı. Ziyapaşa ve Atatürk Bulvarı'nda araçların park etmesini rahatlatmak için yapılan uygulamada yaya geçidi olan bölgelere dahi araçlar için cep yapıldı. Geçidi kullanan yayalar park eden araçlar yüzünden nereye gideceğini bilmezken, durum tekerlekli sandalyeli engelliler için tam bir işkence.

ARAÇLARA CEZA KESİLİR

Tüm dünyada, kent merkezlerinin araçlardan önce insan ihtiyaçlarına göre şekillenmesi anlayışı hakim olurken, Adana'da bunun tam tersinin olduğunu fotoğraflar kanıtlıyor. Parkomatları işletenler daha fazla para kazansın diye yayaların herhangi bir engelle karşılaşmadan kullanmaları gereken geçitlerin önü bile park eden araçlarla dolu. Trafik yetkilileri, "Yaya geçidine park eden bir araç görürsek hemen ceza uygularız. Ancak belediyenin geçidin önüne cep yapmasına bir anlam veremedik" dediler.

BU HATA DÜZELTİLMELİ
Adana'da bulvarlarda yapılan otopark uygulamasının yayalar düşünülmeden yapıldığını öne süren şehir plancısı Cüneyt Erginkaya, "Büyükşehir Belediyesi yetkilileri bu uygulamayı yaparken neyi düşündü anlamak mümkün değil. Tahminime göre önce otoparklar yapıldı sonra da yaya geçitleri. Muhtemelen imalattan sonra hatanın farkına vardılar ama düzeltmediler. Hatalı olan bu uygulamanın bir an önce düzeltilmesi gerekiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akıllı dokunuş böyle dokundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN