Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Denizden çıkan atıklar sanat eserine dönüştü

Yumurtalık Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi projesi kapsamında Çukurova Üniversitesi öğrencilerinin çıkarttığı tonlarca atık sanat eserine dönüştürülerek, deniz kirliliğine dikkat çekildi

Giriş Tarihi: 10.5.2014
Adana'nın Yumurtalık ilçesinde denizde sadece iki saate çıkartılan tonlarca atık, insanoğlu olarak çevreye ne büyük zarar verdiğimizi ortaya koydu. Yumurtalık Sosyal Kalkınma Kültür Turizm Doğa Varlıklarını Koruma Derneği'nin (YUM-DER), Bakü- Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı Şirketi (BTC Şti.) ve EDUSER Danışmanlık desteğiyle yürüttüğü 'Yumurtalık Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi' projesi kapsamında Yumurtalık Limanı ve Halk Plajı'nda yapılan sualtı temizlik çalışmalarının ortaya koyduğu sonuçlar yaşanan acı tabloyu ortaya koydu.

DİKKAT ÇEKTİLER

YUM-DER'in Çukurova Üniversitesi Yumurtalık Meslek Yüksekokulu, Yumurtalık Belediyesi ve S.S.Yumurtalık Merkez Su Ürünleri Kooperatifi ortaklığında yürüttüğü proje kapsamında üniversiteli 10 gencin dalgıç olarak hem eğitim alıp hem de deniz altında temizlik yaptığı iki saatlik çalışmalar sonunda tonlarca atık çıkartıldı. Pet şişeden araç lastiklerine, poşetlerden tavaya kadar insanoğlunun denize hiç düşünmeden attığı birçok atık çevre kirliliğine dikkat çekmesi amacıyla Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri tarafından sanat eserine çevrildi.

SAHİP ÇIKALIM
Çalışmalar sonunda limanda düzenlenen törene Kaymakam İsmail Hakkı Ertaş, Belediye Başkanı Türkeş Filik, BP Ülke Başkan Yardımcısı Hakan Türker, BTC yetkilileri ve öğrenciler katıldı. Proje Koordinatörü Mustafa Çekiç, "Yeryüzünde hayat su ile başlamıştır ve sanırım ki yine su yüzünden sona erecektir" diyerek, "Çok acı bir tablo ile karşı karşıyayız. Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz projede atıklarla balık ve yengeç gibi deniz canlılarının maketini yaparak insanımıza bir şeyler anlatmaya çakıştık. Lütfen denizlerimize doğaya sahip çıkalım" dedi.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK
Proje kapsamında kendilerine atıkların kıyıya çıkartılmasında yardımcı olan Adana İl Emniyet Müdürlüğü ve Yumurtalık İlçe Emniyet Amirliği'ne bağlı Sualtı Grup Amirliği'nde görevli dalgıçlara teşekkür eden Çekiç, "Çalışmalarımız sezon boyunda devam edecek" diye konuştu. Tören sonunda dalgıç kurslarını başarı ile tamamlayan ve atıkları çıkartın öğrencilere sertifika verildi. Dev balık ve yengeç maketine dönüştürülen atıklar çocuklar ve davetliler tarafından ilgi çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denizden çıkan atıklar sanat eserine dönüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN