Türkiye'nin en iyi haber sitesi

13 günlük bebeğe katarakt ameliyatı

Giriş Tarihi: 11.5.2014
Doğuştan iki gözünde katarakt olduğu tespit edilen 13 günlük bebek ameliyat edildi. Van'ın Gürpınar ilçesinde oturan Nasrullah ve Sıdıka Orut çiftinin ikinci çocukları Muhammet Ali, 13 gün önce Van'da dünyaya geldi. İlk çocukları 6 yaşındaki Kadir'in doğuştan katarakt olmasından şüphelenen çift, bebeklerine doğar doğmaz göz muayenesi yaptırdı. Muayenede Muhammet Ali'nin iki gözünde de katarakt olduğu belirlendi.

AĞABEYİ DE KATARAKT

Adana'ya gelen çiftin bebeği, Sevgi Göz Merkezi'nde tedaviye alındı. Merkeze geldiğinde 6 günlük ve 2 kilo 700 gram olan bebek risk olabileceği ihtimaline karşı bir süre bekletildi. 13 günlük olunca ameliyata alınan Muhammet Ali'nin iki gözündeki katarakt temizlendi. Göz hastalıkları uzmanı Operatör Dr. Metin Mürşitoğlu, iki gözünde de katarakt tespit edilen bebeğin ağabeyini de aynı rahatsızlıktan dolayı 6 yıl önce ameliyat ettiklerini hatırlattı.
NEDENİ AKRABA

Ailenin bu konuda tedbirli ve hazırlıklı olduğunu, bebeğin doğar doğmaz kontrolünü sağlayarak rahatsızlığı tespit ettiklerini anlatan Mürşitoğlu, "Bebeğin iki gözü birden ameliyat edilerek kataraktları temizlendi. İnşallah 2-3 yaşında ikinci ameliyatla gözün içerisine mercek yerleştirmemiz söz konusu olacak. Bu iki kardeşte katarakt olmasının tek ve en büyük nedeni anne ve babanın yakın akraba olmaları. Yakın akraba evliliğinde bu tip vakalar çok sık görülür" dedi..
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
13 günlük bebeğe katarakt ameliyatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN