Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boşanan çiftlerde ağır fatura anneye

Giriş Tarihi: 11.5.2014

Çiftlerin boşanmasında genellikle çocuğun velayetini alan taraf olan kadınlar, psikologlara göre 'yeterince ilgilenmeyen baba'nın da yükünü üstleniyor. Böylece fatura anneye kesiliyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 'tek ebeveyni anne olan hanelerin oranı' yüzde 85,7. Bu ailelerin büyük çoğunluğunda da 'baba'nın olmamasının nedeni boşanma. Tabloya göre boşanmalarda çocuk ya da çocukların velayeti yüksek oranla annelere veriliyor. Psikologlara göre konunun genellikle göz ardı edilen boyutunda annelerin yüklendiği ağır bir fatura var: Yeterince ilgilenmeyen babanın eksikliğini yaşayan çocuğun psikolojisi… Uzman Psikolog Kadriye Tavşan Çakır, tüm dünyada Anneler Günü heyecanı yaşanırken, boşanmış annelerin yaşadığı 'babanın eksikliğini giderme' çabası ve bunun getirdiği sıkıntılara dikkat çekiyor.

ANNE KÖŞEYE SIKIŞIYOR

Boşanmanın bile tek başına kadın için ölümden hemen sonra gelen önemli bir depresyon nedeni olduğunu belirten Psikolog Çakır, üstüne bir de babanın yeterince ilgilenmemesinin, anneyi iyice köşeye sıkıştırdığını kaydediyor. Çakır, "Erkekler birçok örnekte, çocuğu için ödemesi gereken nafakayı vermiyor, belirli sürelerle vakit geçirebilme hakkını kullanmıyor. Anne, çocuğun babasıyla iletişim kuramadığını görünce çocuğuna karşı kendisini yetersiz hissediyor. Çocuğuyla daha fazla ilgilenme, daha fazla imtiyaz verme ihtiyacı duyuyor. Böylece annelik yükü daha da ağırlaşıyor. Çoğu kadın boşanma sürecini bir şekilde atlatıyor ama çocuk babasının niye gelmediğini sorunca ne söyleyeceğimi bilemiyor. Anneler bunlarla mücadele ederken, babalar boşandıktan sonra ciddi bir sıkıntı yaşamıyor. Boşanmış erkekler, kadınlara göre daha yüksek oranda yeni bir evlilik kurabiliyor."

AV. AYMAN: BİR HUKUKİ YAPTIRIMI YOK
Konunun hukuki boyutu hakkında bilgi veren Avukat Atilla Ayman ise boşanma davalarının ardından mahkeme kararıyla velayeti anneye verilen çocuklarını ayda bir görmesi gereken babaların önemli bir bölümünün bu münasebeti en az düzeye indirdiğini belirtti. Ayman, "Babanın çocuğunu görmemesi kendi tasarrufundadır. Bu vicdani bir konudur ve hukuksal bir yaptırım söz konusu olamaz" diyor. Boşanmanın ardından çocuğun masraflarıyla ilgili olarak ise iştirak nafakasının mahkeme kararıyla alındığını bildiren Avukat Ayman şu bilgiyi veriyor: "Mahkeme iştirak nafakasının miktarını tarafların sosyo-ekonomik durumlarını dikkate alarak belirliyor. Çocuk 18 yaşına gelene kadar alma hakkı vardır. Ödenmemesi halinde icra yoluyla tahsil edilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boşanan çiftlerde ağır fatura anneye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN