Suyumuzu istemiyorlardı şimdi kapı aşındırıyorlar

Giriş Tarihi: 11.5.2014
KKTC Başbakan Yardımcısı ve Kültür ve Turizm Bakanı Serdar Denktaş, Anamur'dan KKTC'ye verilecek olan içme ve kullanma suyu ile ilgili, "Su bizim için hayati önem taşıyor, su bizim için siyasal açıdan da çok önemli" dedi. SABAH Güney'in sorularını yanıtlayan Denktaş, "Dün 'Türk suyu ile elimizi yıkamayız' diyenler, şimdi kapımızda bekleyerek bizden su istiyorlar. Rum tarafındaki turizm hareketliliği çok fazla. Bu nedenle suya aşırı ihtiyaçlardı var. Anamur'dan gelecek olan suyu istemek için bizimle her platformda diyalog kurmaya çalışıyorlar" dedi.

KIBRIS GÖRÜŞMELERİ

Türk ve Rum taraflarının birleşme konusunda görüşmelerini sürdürdüklerini ancak bu görüşmelerde olumlu bir hava göremediklerini belirten Serdar Denktaş şunları söyledi: "Annan planı bir zaman heyecan uyandırdı. Ama bu planı Rumlar istemedi. Türklerin haklarını ihlal etmeyi sürdürmek istiyorlar. Rum kesiminde büyük bir ekonomik kriz var. Rum bölgesi adeta kara para aklama merkezi olmuş. AB ve ABD'yi bize karşı sürekli kullanmak istiyorlar. Neyi alıp, neyi vereceğiz hiçbir belirliliği yok. Aramızda saygı bile yok. Bir on yıl daha bu sıkıntılar içinde olmak istemiyoruz"

MERSİNdE İŞBİRLİĞİNE

KKTC Başbakan Yardımcısı Denktaş, Mersinli turizm yatırımcılarıyla iş birliği ve koordinasyon içinde bulunmak istediklerini belirterek "Türkiye hızlı bir değişim sürecini yaşıyor, bizde değişime girmek zorundayız. Adaya gelecek yatırımcıları kaçırmak istemiyoruz. Yılda KKTC'ye 800 bin turist geliyor. Bu yıl bu rakamın l milyonu geçmesini bekliyoruz. İşte bu nedenle adaya gelecek turizm yatırımcıları için iş birliğine hazırız. Mersin bizim için iyi partner olabilir. En büyük sıkıntımız gümrük kapıları ve bürokrasi. Bunu aşmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suyumuzu istemiyorlardı şimdi kapı aşındırıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN