Forum AVM için ruhsat tartışması

Çukurova Belediyesi'nin verdiği AVM inşaatı ruhsatını yargı kararıyla durduran Murat Çelik, eski başkanın bu kararı, meclisi by-pass edip bürokratik manevralarla aldığını savundu

Giriş Tarihi: 12.5.2014
Eski Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan döneminde ruhsat verilen Forum AVM inşaatına yargıdan engel geldi. Adana 1'inci İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı alırken, Yıldıray Arıkan, yapılan işlemde imara aykırı bir durumun söz konusu olmadığını iddia ederek, bilirkişinin yorum farklılığından dolayı mahkemenin bu kararı aldığını söyledi.

HAREKETE GEÇTİ

Türkmenbaşı Bulvarı üzerinde yapılması planlanan Forum AVM inşaatı için Yıldıray Arıkan'ın Çukurova Belediye Meclisi'ne getirmeden aldığı karar için çeşitli itirazlar yapılmış ancak yargı olumsuz yönde karar verince harita ve kadastro mühendisi Murat Çelik harekete geçmişti. Önce Çukurova Belediyesi ve ilgili firmayı uyaran Çelik, yapılan yanlıştan dönülmesini istedi.

KARAR YANLIŞ YORUMLANDI

Adana 1'inci İdare Mahkemesi, kararın gerekçesini, "Dava konusu parselde konutların zemin katlarında ticari bağımsız bölüm oluşturulabileceği kararının yanlış yorumlandığı, parselin ikiye ayrılarak bir kısmında alışveriş merkezi, diğerinde ticaret kullanımının öngörülmesinin Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği ve diğer ilgili mevzuata aykırı olduğu kanaati oluşmuştur" diye açıkladı. Bir yere AVM inşa edilebilmesi için birçok analizin yapılması gerektiğinin vurgulandığı kararda, "İmar planında konut alanı kullanımına ayrılmış olan bir parsel üzerinde AVM projelendirilmesi ve inşa edilmesi şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve teknikleri açısından uygun bir yaklaşım değildir. İmar planına aykırı olarak düzenlendiği anlaşılan inşaat ruhsatının uygulanması halinde kent yapılaşmasına aykırı ve telafisi imkansız sonuçlar doğuracağı" belirtildi.

BİLİRKİŞİ YORUMU

Verilen ruhsatın yönetmeliklere aykırı olmadığını savunan Yıldıray Arıkan olayı farklı yorumlayan bilirkişinin raporunun mahkemeyi olumsuz yönde etkilediğini iddia etti. Arıkan, "10 yıllık belediye başkanı olarak bilirkişinin kent estetiğini göz ardı ettiğini düşünüyorum. Eğer Forum AVM yönetmeliğe aykırı ise özellikle Türkmenbaşı Bulvarı'nda altında devasa işyerleri bulunan yapılara nasıl izin verildi? Bunlara niye dava açılmadı?" diye sordu.

ADANA'NIN ÖNÜ KESİLİYOR

Belli bir zihniyetin Adana'daki yatırımların önünü kesmeye çalıştığını öne süren Yıldıray Arıkan, "Bu dava da aynı zihniyetin, Adana'nın önünü kesmek isteyenlerin ürünüdür. Bu zihniyet yüzünden yabancı yatırımcı Adana'dan kaçıyor. Kimse gelip Adana'ya yatırım yapmak istemiyor. Bu tip inşaatların birçok örneği dururken Forum AVM inşaatına dava açılması manidar. Mahkemenin kararı nihai bir karar değildir ve değişeceğine inanıyorum" diye konuştu.

İMAR DERSİ VERDİ
Yaptığı uyarılara karşın Arıkan'ın yasaları göz ardı ettiğini ileri sürerek yargıya giden Murat Çelik, "Yıldıray Arıkan, şapkadan tavşan çıkarmaya çalışan bir sihirbaz gibi hareket etti. Belediye meclisinden karar çıkartmadan, bürokratik manevralarla yapı ruhsatını verdi. Bir anlamda meclis, by-pass ediliyor. Adana 1'inci İdare Mahkemesi bu kararla Arıkan'a imar dersi de vermiş oldu" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Forum AVM için ruhsat tartışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN