Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Patent konusunda Konya'nın peşinde

Araştırmalarıyla 1 yılda 50 patent başvurusu yapan Selçuk Üniversitesi'nin akademisyenleri, deneyimlerini Çukurova Üniversitesi uzmanlarıyla paylaştı

Giriş Tarihi: 12.5.2014
Çukurova Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Çukurova Teknokent), 1 yıl içinde tam 50 patent başvurusu yapan Selçuk Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (Selçuk TTO) akademisyenlerini ağırladı. Selçuk TTO Başkanı Prof. Dr. Bayram Sade'nin başkanlığındaki akademisyenler yakaladıkları başarının sırlarını paylaşıp, geliştirdikleri cihaz ve uygulamaları ayrıntılarıyla tanıttı. Çukurova Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın, yakında kendilerinin de heyet olarak Konya'ya gidip Selçuk TTO'da inceleme yapacaklarını söyledi.

TÜRKİYE'DE 1'İNCİ SIRADALAR

Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Hipokrat Konferans Salonu'ndaki etkinlikte konuk akademisyenler "Üniversite, Teknoloji & Patent" başlığı altında sunum yaptı. Çukurova Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın'ın moderatörlüğünde gerçekleşen buluşmada, Selçuk TTO Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bayram Sade, Tıp, Mühendislik, Veterinerlik ve Diş Hekimliği fakültelerinin bir araya gelmesiyle yola çıktıklarını, şu anda patent konusunda Türkiye'de 1'inci olduklarını söyledi.

KALP POMPASI BİLE YAPTILAR

Selçuk TTO'da kalp pompasından damar içi kalp destek cihazına, çölyak hastaları için lüpen bulgurundan, hava taşıtları için kalkış ve iniş sistemlerine kadar birçok sistem geliştirdiklerini ve patenti için başvurduklarını kaydeden Prof. Dr. Sade, bunları gerçekleştirirken yaşadıkları sorunları ve nasıl çözdüklerini de anlattı. SABAH'a açıklama yapan Prof. Dr. Kadir Aydın, kendilerinin de kısa süre önce bir transfer ofisi kurduğunu, Selçuk Üniversitesi'nin 8 yıllık başarılı deneyiminden yararlanmak için davette bulunduklarını söyledi. Prof. Dr. Aydın, kısa süre sonra ÇÜ akademisyenleri olarak Konya'ya gideceklerini belirtti.

HEYETTE BULUNAN İSİMLER
Selçuk Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi'nin (Selçuk TTO) Adana'ya gelen ekibinde Prof. Dr. Bayram Sade, Prof. Dr. Mustafa Şahin, Prof. Dr. Bülent Oran, Prof. Dr. Zekeriya Tosun, Prof. Dr. Ercan Durmuş ve Yrd. Doç. Dr. Murat Ceylan yer aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patent konusunda Konya'nın peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN