Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aynı ürüne farklı fiyat

SABAH Güney'in "Hastanede paralel rant" başlığıyla manşetten duyurduğu haberle ilgili ayrıntılara ulaştık. Gülen örgütünden oldukları öne sürülen hastane yöneticilerinin, aynı ürünü farklı tarihlerde farklı fiyatlarla aldığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 14.5.2014
Sabah Güney'in 30 Nisan'da manşetten duyurduğu ve Adana Dr. Aşkım Tüfekçi Çukurova Devlet Hastanesi'nde 2012 yılında etkin olan Gülen örgütüne yakın yöneticilerin satın alma işlemleriyle ilgili 'paralel rant' iddialarının ayrıntıları da ortaya çıktı. Gazetemize ulaşan bilgilere göre hasta kayıt formu ve toner gibi bazı ürünler, farklı tarihlerde birbirinden çok farklı fiyatlardan alındı. Bu durum 'Yüksek fiyatlı alımlarda, aradaki fark kime gitti?' sorusunu gündeme getirdi. Öte yandan Sağlık Bakanlığı'nın konuyla ilgili başlattığı soruşturma gizlilik içinde sürüyor.

ÖNCE OKULDAN ALINDI
Adının açıklanmasını istemeyen kaynakların verdiği bilgiye göre, hastanede yapılan en dikkat çekici alım, Karşıyaka Endüstri Meslek Lisesi'nden temin edilen acil servis kayıt kartıyla ilgili oldu. Okuldan alınan 150 bin adet kağıt, 18 Ocak 2012 tarihinde 16 TİF nolu depo girişiyle, KDV dahil tanesi 0,59 liradan alındı ve 88 bin 500 lira ödendi. Aynı kağıt için 3 Temmuz, 13 Ağustos ve 22 Ekim 2012 tarihlerinde Ulusoy Ofset Matbaacılık'tan toplam 110 bin adet alım yapıldı. Tanesi KDV dahil 0,354 liradan alınan kağıtlar için 38 bin 940 lira ödendi.

KİMİN KESESİNE GİDİYOR?

Kasım ayında iş başına getirilen yeni yönetim hastanenin ihtiyacı olan aynı kağıttan alım yapmak için harekete geçti. Önce Ulusoy'dan KDV dahil 0,342 liradan aynı kağıdı alan, daha sonra piyasa araştırmasını derinlemesine yapan yeni yönetim, Nuri Şimşekoğlu şahıs firmasından 80 bin adet kağıdı tanesini KDV dahil 0,295 liradan satın aldı. Fiyat araştırmasına devam eden yeni yönetim bu kez de Mega Teknik firmasından aldığı 5 bin adet kağıt için tanesine KDV dahil 0,22 lira ödeme yaptı. Her iki yönetimin yaptığı alımların miktarına ve ödediği rakamlara bakıldığında büyük bir fark olduğu ve bu farkın kimlerin kesesine gittiği soruluyor.

ZARF ALIMI DA FİYASKO

Hastanenin eski yönetimin alım fiyaskoları bununla bitmiyor. Karşıyaka Endüstri Meslek Lisesi'nden bu kez de arşiv zarfı almak isteyen eski yönetim, 30 bin adet zarfın tanesine KDV dahil 2,95 liradan toplam 88 bin 500 lira ödeme yaptı. İş başındaki yeni yönetim ise aynı zarfı için fiyat araştırması yaptı ve özel bir şirketten KDV dahil 1,48 liraya temin etti. Eski yönetimin sadece 30 bin zarf alımında yol açtığı kamu zararının 44 bin 100 lira olduğu anlaşıldı. Hastanede geçmişte sadece kağıt-zarf-dosya alımlarında kamunun kaybının 100 binlerce lirayı bulduğu da ifade edildi.

TONERDE BİLE SIKINTI VAR
Hastane tarafından yapılan sıra dışı alımların bir başka örneğini ise 17 Ocak 2012'de 14 TİF nolu depo girişiyle, her biri KDV dahil 436 liraya Yuvalı Büro Makineleri'nden temin edilen 10 adet toner alımı oldu. Toner, 5 Mart 2012'de Prokom Bilgisayar'dan 1 adet olarak KDV dahil 245,44 liraya alındı. 3 Nisan'da, 10 adet olarak birim fiyatı 136,88 liraya yine Yuvalı Büro Makineleri'nden temin edildi. Bu tonerlerin piyasada şu anda orijinal marka-muadil marka farkı ve kapasitesine göre KDV hariç 150 lira ile 375 lira arasında değiştiği belirlendi. SABAH Güney'e bilgi veren kaynaklar, fiyat yüksekliğinin, marka farkından kaynaklanması halinde bile, kamu kurumlarının böyle bir lüksü bulunmadığını, en ucuzunu almak zorunda olduklarını belirtti.

FİRMALAR DEĞİŞMEDİ
Hastanenin eski yöneticilerinin, doğrudan alım işlemlerinde hep aynı firmalardan fiyat teklifi alması dikkat çekti. Yöneticilerin, bütün doğrudan alımlarda sürekli 6-7 firmadan teklif aldığı görüldü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aynı ürüne farklı fiyat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN