Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya-Ukrayna gerilimi narenciyeye yansımadı

Giriş Tarihi: 16.5.2014

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim, korkulanın aksine Türk narenciye ürünlerinin bölgeye ihracatında sorun yaşatmadı

Çukurova Bölgesi'nin en önemli gelir kaynağı konumundaki narenciye 2023 hedefi doğrultusunda ilerlemeye devam ediyor. Komşu Suriye'de yaşanan iç savaşın ardından, en önemli pazarlardan birisi konumunda olan Rusya-Ukrayna pazarındaki kargaşa ile tedirginlik yaşanan sektörde Nisan ayı ihracat verileri hem üreticinin hem ihracatçının yüzünü güldürdü.

HEDEFTE ŞAŞMA YOK

Narenciye ihracatının yapıldığı ülkeler arasında ilk 4 içinde yer alan Rusya ve Ukrayna'ya Nisan ayı içerisinde toplamda 12 milyon 690 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Bu rakamların 2023 hedefi için oldukça önemli ve başarılı gelişmeler olduğunu belirten Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı (TYMSİB) Kemal Kaçmaz "Yaş meyve sebze sektörü olarak 2023 hedefi doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz" dedi.

ASIL SORUN İKLİMDE

Sektörün endişesinin hava koşulları olduğuna dikkat çeken Kaçmaz, hava şartlarının düzensizliğinden kaynaklanan, dolu-sel gibi felaketlerin bazı bölgelerde üretim düşüklüğüne sebep olduğunu ifade etti. Buna karşın ürün kalitesinde herhangi bir sorun yaşanmadığını belirten Kaçmaz, üreticilerin de artık bilinçli üretim yapmaya başladığını kaydetti.

SEZON GENİŞLEMELİ

TYMSİB Başkanı Kemal Kaçmaz yaş meyve sebze ihracatında ürünün ihraç değeri olması için öncelikle bol üretim, buna bağlı olarak da kaliteli ve dünya standartlarında üretim olması gerektiğini söyledi. Bu doğrultuda alınan kararların en önemlisinin narenciye üretim ve ihracat sezonunun geniş aylara yayılması olduğunu söyleyen Kaçmaz, geçci ve erkenci çeşitlerin üretim bölgelerinin adaptasyonu için bilimsel kurumlarla çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya-Ukrayna gerilimi narenciyeye yansımadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN