Tarihi bekçi değil eğitim koruyor

Mersin Üniversitesi Arkeoloji Topluluğu köy okullarında öğrencilere arkeoloji eğitimi veriyor. Minikler, tarihi eserleri tanıyıp onları korumayı öğreniyor

Giriş Tarihi: 16.5.2014
Mersin'in Erdemli ve Silifke ilçelerinde köy okullarındaki öğrenciler, son 6 yıldır Mersin Üniversitesi Arkeoloji Topluluğu (MART) üyesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinden eğitim alıyor. MART danışmanı Yard. Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu, şimdiye kadar 5 bin öğrenciye ulaştıklarını ve hedeflerinin 100 bin olduğunu söyledi. Toroslar'da çok zengin arkeolojik kalıntılar bulunduğunu kaydeden Yard. Doç. Dr. Aydınoğlu, öte yandan tahrifat oranının da yüksek olduğunu belirtti. Yard. Doç. Dr. Aydınoğlu, "Bu projeyi başlatırken tahribatın önüne nasıl geçebileceğimize odaklandık. Üzerimize düşen görevlerden birinin tarihi eserlerin bulunduğu köylerde yaşayan vatandaşları bilgilendirmek olduğunu gördük. Önce köy kahvehanelerinde eğitimler vermeye başladık, ancak istediğimiz verimi alamadık. Öğrencilere bu eğitimlerin verilmesinin daha faydalı olacağını fark ettik ve 6 yıldır köy okullarını dolaşıyoruz" dedi.

İKİ TARAFLI FAYDA
Köy okullarında arkeoloji dersleri vermenin faydasını iki yönden gördüklerini belirten Yard. Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu şöyle devam etti: "Arkeoloji topluluğundan her yıl 50 öğrenciyi gezilere ve eğitimlere götürüyoruz ve bu öğrencilerimiz bizzat uygulamalara katılıyor. Öğrenciler hem pratikte uygulamanın nasıl olduğunu öğreniyor aynı zamanda kendileri de bu işin ne derece önemli olduğunu anlıyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi bekçi değil eğitim koruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN