Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eski hükümlülere girişimcilik sertifikası

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ve KOSGEB işbirliği ile düzenlenen girişimcilik kursunu tamamlayan 20 eski hükümlü girişimcilik sertifikası almaya hak kazandı

Giriş Tarihi: 17.5.2014
Hükümlü ve eski hükümlülerin topluma kazandırılması, istihdam sağlanması, sosyal faaliyette bulunmalarını sağlayan Adana Koruma Kurulu Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan başkanlığında bir araya geldi. Toplantıda, düzenlenen kursla girişimcilik sertifikası almaya hak kazanan eski hükümlülere, KOSGEB'ten alacakları hibeyle işyeri açma fırsatı doğdu. Başsavcı Ali Yeldan, projenin hükümlülerin topluma kazandırılması ve istihdam sağlanması açısından çok yararlı olduğunu söyledi.

KENDİ İŞİNİ KURDU

Adliyedeki toplantıya Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Başsavcı Vekili Yakup Yar, kurul üyeleri olan kamu kurum ve kuruluşun müdür ve temsilcileri katıldı. Bilgilendirmelerin ardından Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliği ile hükümlü ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurarak istihdam yaratmalarına yönelik uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayanlara sertifika verildi. İŞYERİ

AÇMA FIRSATI

Başsavcı Ali Yeldan, Başsavcı Vekili Yakup Yar, Adana İş Kurumu Müdürü Haşim Meydan ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muharrem Gelen, kursu başarıyla tamamlayıp sertifika almaya hak kazanan eski hükümlüler Mahmut Kök, Hüseyin Uğur Akbaba, İzzettin Doğar, Esef Kızılboğa'ya sertifikalarını verdi. Çeşitli suçlardan cezaevinde kalıp iş sahibi olmak için kursa katılarak başarılı olan eski hükümlülere, KOSGEB'den alacakları hibeyle kendi işyerlerini açma fırsatı doğdu.

SERTİFİKA ALDILAR

Proje hakkında bilgi veren Adana Denetimli Serbestlik Müdürü Seydi Dağlı, proje ile başvuru yapan eski hükümlülere girişimcilik kursu verildiğini söyledi. 30 eski hükümlüden 20'sinin girişimcilik sertifikası almaya hak kazandığını belirten Dağlı, "Sertifikasını alan kursiyerlerden 6'sının iş planı çerçevesini hazırlıyoruz. Bu iş planının daha sonra KOSGEB'e sunacağız. KOSGEB' de bu plana göre eski hükümlülerin kendi işyerlerini açma ve geliştirmesi için hibe desteği sağlayacak" dedi.

TEŞEKKÜR ETTİLER

Hibe almaya hak kazanan eski hükümlüler, yeni iş kurma olanağı olarak kuaförlük, restoran, çocuk parkı malzemesi satışı, tel örgü ticareti gibi işyerlerini kurmayı tercih etti. Sertifikasını alan Hüseyin Uğur Akbaba, cezaevinden çıktıktan sonra iş bulma konusunda zorlandığını belirterek "10 gün boyunca girişimcilik eğitimi aldık. Daha sonra kurmak istediğim kuaförlük işinin planını yaptık. Bu fırsatı sunan herkese teşekkür ederim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski hükümlülere girişimcilik sertifikası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN