Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Su ücretlerinde orta yol arandı

Giriş Tarihi: 18.5.2014
Adana Büyükşehir Belediye Meclisi ASKİ Genel Kurulu'nda su fiyatları tartışmalara neden oldu. MHP grubu "Evlerde yüzde 10, işyerlerinde yüzde 20 indirim yapılsın, her ay TEFE ve TÜFE oranında zam yapılsın" derken, CHP'liler yüzde 10 ve yüzde 20 indirim yapılsın, TEFE ve TÜFE'nin yarısı uygulansın" önerisini getirdi. AK Partililer ise indirimlerin yapılmasını, TEFE ve TÜFE'nin ise uygulanmayıp bir sonraki genel kurula kadar zam yapılmamasını istedi. Oylamada 42'ye karşı 22 oyla CHP'nin önerisi kabul edildi.

HALKA SÖZ VERİLMİŞTİ

ASKİ Genel Kurulu'nda AK Parti'li üye Vedat Gündoğan, seçim öncesi bütün siyasetçilerin Adana'ya 'suyu ucuzlatacağız' sözü verdiğini, indirim yapılırken TEFE ve TÜFE oranında zam uygulamasının getirilmesinin doğru olmayacağını söyledi. MHP'liler ise yeni kanunla ASKİ'nin hizmet sahasının artık köyleri de kapsadığını, bu yüzden yatırımlarda paraya ihtiyaç olacağını belirterek TEFE ve TÜFE oranında zam uygulamasının gerektiğini söyledi. CHP'liler ise indirimin yanı sıra TEFE ve TÜFE'nin yarısı kadar zam uygulamasını önerdi.

ARADA TARTIŞTILAR

Meclis üyeleri aralarında anlaşamayınca, toplantıyı yöneten Başkan Vekili Salih Gökçe ara verdi ve partililerin kendi aralarında görüşmesini istedi. Yaklaşık yarım saat süren tartışmalarda yine ortak bir karar çıkmadı. Bu arada ASKİ yöneticileri, indirim yapılıp TEFE ve TÜFE oranında zam yapılmamasının kurumda maddi kayba yol açacağı konusunda meclis üyelerine bilgi verdi. Aranın ardından yapılan CHP'nin teklifi oylandı. 42 kabul, 22 red oyu çıkması üzerine su fiyatlarında konutlarda yüzde 10 indirim yapılmasına, 1 Haziran'dan itibaren ise her ay devletin açıklayacağı TEFE ve TÜFE'nin yarısı oranında zam yapılmasına karar verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Su ücretlerinde orta yol arandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN