Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cinayet sanığına 'dayak' indirimi

Giriş Tarihi: 22.5.2014

Yargıtay'ın, zanlının şiddete maruz kalması gerekçesiyle cezayı ağır bulması üzerine yeniden yapılan yargılamada cezada indirime gidildi

Adana'da kendisini dövüp işkence yaptığını ileri sürdüğü eniştesi 53 yaşındaki Ali Kaya'yı öldürüp, onun ağabeyi 55 yaşındaki Yunis Kaya'yı öldürmeye teşebbüsten toplam 37.5 yıl hapis cezası alan Halil Arık (45) Yargıtay'ın kararı bozması üzerine yeniden yargılandı. Yargıtay'ın uyarısını dikkate alan mahkeme, Arık'ı toplam 23 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı.

PUSU KURDU

Olay, 17 Haziran 2011'de Yüreğir'e bağlı Kütüklü köyünde meydana geldi. Muhtar Yunis Kaya, kardeşi Ali Kaya ve 3 akrabasıyla birlikte işlettiği köy bakkalının önünde oturduğu esnada pompalı tüfekle ateş açıldı. Ali Kaya ölürken, muhtar Yunis Kaya yaralandı. Hakkında 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talep edilen Arık, Adana 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı.

35 YIL ŞİDDET GÖRDÜM

Kaya ailesinin 35 yıl boyunca kendisine şiddet uyguladığını iddia eden Arık, "35 yıl önce babamlar ağabeyime Kaya ailesinden bir kız almak istemiş. Nişan yapıldıktan sonra da vazgeçmişler. Bu yüzden 2 aile arasında husumet oluşmuş. Bu husumet sebebiyle Ali Kaya ile Yunis Kaya beni nerede görse hakaret ederek dövüyordu. Olaydan 2 gün önce de dövdüler. Ben de tüfekle rastgele ateş ettim. Sonra da dağa kaçtım. Öldüğünü, salası verilince anladım, teslim oldum" dedi.

YARGITAY BOZDU
Yargıtay'ın cezayı bozması sonucu yapılan yargılamada. Mahkeme, 'haksız tahrik'i göz önünde bulundurarak indirim uyguladı. Sanık Arık, duruşmalardaki iyi hali de göz önünde bulundurularak cinayetten 15 yıl, öldürmeye teşebbüsten de 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay'ın bozma kararında şöyle denildi: "Sanığın, maktul ve mağdurun kendisine sürekli eziyet ettiklerini, maktulün olaydan 2 gün önce de kendisini dövdüğünü, mağdurun da maktul ile sanığın sürekli tartıştıklarını doğruladığı halde, sanığa ceza verilirken haksız tahrik hükümlerinin uygulanmadığını, öldürmeye teşebbüs suçundan ceza verilirken de en üst sınırdan ceza tayin edilerek fazla ceza verildiği…"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cinayet sanığına 'dayak' indirimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN