Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fazla kilo öldürüyor

Giriş Tarihi: 22.5.2014
Mersin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, obezite ile mücadele etmenin pek çok hastalıkla da mücadele etmek olduğunu ifade ederek, "Avrupa bölgesinde her yıl 1 milyondan fazla ölümün ve hasta olarak geçirilen 12 milyon yaşam yılının sorumlusudur. Fazla kilo ve obezite yüzünden her yıl dünyada ise en az 2,8 milyon kişi hayatını kaybetmektedir" dedi.

HASTALIKLARA DAVET

Obezitenin vücut sistemleri ve psikososyal durum üzerinden oluşturduğu olumsuz etkilerden dolayı pek çok sağlık sorunlarına neden olduğunu kaydeden Kemik, "Obezitenin çeşitli hastalıklarla ilişkisi bilinmektedir. Fazla kilo ve obezite yüzünden her yıl en az 2,8 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Obezite ile mücadele gerçekte pek çok hastalıkla mücadele demektir" diye konuştu.

GELİR DURUMU

Türkiye'nin beslenme durumu yönünden hem geliştiğini hem de gelişmiş ülkelerin sorunlarını içeren bir görünüme sahip olduğunu vurgulayan Kemik, "Türkiye'de halkın beslenme durumu bölgelere, mevsimlere, sosyoekonomik düzeye göre önemli farklılıklar gösteriyor. Gelir dağılımındaki dengesizlik, beslenme sorunlarının niteliği ve görülme sıklığı üzerinde etkili oluyor" şeklinde konuştu.

OBEZİTE ORANI YÜKSEK

2010'da Sağlık Bakanlığı'nca yapılan Türkiye, Beslenme ve Sağlık Araştırması'na göre Türkiye'de obezite prevelansı 30.3 olduğunu kaydeden Kemik şunları söyledi: Kadın ve erkek nüfusunun sırası ile yaklaşık yüzde 40 ve yüzde 20'si obezdir. Obeziteden korunma, çocukluk çağında başlamalıdır. Çocuk ve adolesan döneminde oluşan obezite, yetişkinlik dönemi obezitesi için zemin hazırlamaktadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fazla kilo öldürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN