Koku ve duman tartışma yarattı

Seyhan Belediyesi yapılan düzenleme ile konut bölgesine ticari alan ruhsatı verdi. Aldığı ruhsat üzerine kebapçı dükkanı açan işletmeci ile site sakinleri 'duman ve koku' yüzünden tartıştı

Giriş Tarihi: 22.5.2014
Seyhan Belediyesi'nin Ali Bozdoğan Bulvarı üzerinde konut alanı olan bölgeye ticari maksatlara yönelik yapı ruhsatı vermesi üzerine bir kebapçı dükkanı açan işletmeci İskender Kara ile dükkanın hemen arkasındaki Sera Park Sitesi sakinleri arasında 'duman ve koku' yüzünden tartışma çıktı. Sakinler, "Evimizin içine hapsolduk. Balkona çıkamıyoruz. Hava sıcaklığı arttıkça bu koku daha da dayanılmaz olur" derken, işletme sahibi İskender Kara, Türkiye'nin en iyi filtrasyon sistemini kurduklarını, deneme aşamasının tamamlandığını artık sorunun ortadan kalkacağını söyledi.

DİLEKÇEYLE BAŞVUrDULAR

Sera Park Sitesi'nin A Blokunda oturan yaklaşık 20 kişi, yaşadıkları koku ve duman sorununun çözülmesi için imzaladıkları dilekçeyi işletmeye teslim etti. Bunu yanında Seyhan Belediyesi'ne verilmek üzere dilekçe hazırlayan site sakinleri, 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 3'üncü maddesinin "Herhangi bir saha, her ölçekteki plan esaslarına, bulunduğu bölgenin şartlarına ve yönetmelik hükümlerine aykırı maksatlar için kullanılamaz" ifadesine dikkat çekildi.

KONUT ALANINA TİCARİ RUHSAT

Konut bölgesine ayrılan alanda ticari maksatlara yönelik yapı ruhsatı düzenlemesinin ancak bahse konu alanın ticari alan veya merkezi iş alanına ayrılmasıyla mümkün olduğunun altının çizildiği dilekçede İmar Kanunu'nun 32 ve 42'nci maddesi uyarınca işlem yapılması gerektiği vurgulandı. Site sakinleri belediyenin vereceği kararı bekliyor. Sakinlerden Özlem Gök (39), "Dükkanın bacasından çıkan duman olduğu gibi evimize giriyor. Sitemizde mangal yapmak yasak ama çevremizdeki işyerlerinden dolayı içimiz dışımız et kokusu oldu. Bu duruma engel olunsun" dedi.

BALKONA ÇIKAMAZ OLDUK

Sabahın erken saatinde başlayan kokunun tüm gün sürdüğünü anlatan Sevil Şardaşlar (50) ise "Bir gün değil iki gün değil Allah'ın her günü, günün her saati et, soğan kokusu ve dumanla iç içe yaşıyoruz. Balkona çıkamaz olduk. Balkonu bırakın evimizin içinde yaşayamaz olduk. Gelen misafirlerimize mahcup oluyoruz " diye konuştu.

BELEDİYE "OLUR" VERDİ
İşyerini açma kararı vermeden önce belediye ve tapuya gittiğini, her iki kurumdan da 'olur' aldığını belirten işletme sahibi İskender Kara, "Yönetim planına göre, bu tür işyeri açanların teknolojinin gerektirdiği filtrasyon sistemlerinden kurulması şart konulmuştu. Şu anda Türkiye'de birkaç işletmede bulunan filtrasyon sistemini kurduk. Deneme aşamasını tamamladık" diye konuştu.

"TEK LOKANTA BİZ DEĞİLİZ ORADA"
İlaçların kullanılması ile birlikte insanları rahatsız eden koku ve dumanın ortadan kalkacağını söyleyen Kara, "Bu bölgede bizim dışımızda da işletmeler var. Onlarda filtrasyon sistemi olup olmadığını kontrol etsinler. Gerek gürültü gerekse kokuya yönelik tüm şikayetlerin giderilmesi için her türlü teknik önlemler devreye sokulmaktadır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koku ve duman tartışma yarattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN