Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Buğdayda kayıp yüzde 30 mısırda durum belli değil

Kışın yaşanan kuraklık Çukurova'da buğdayı vurdu. Buğdayda yüzde 30 rekolte kaybı yaşanırken, yeni ekilen mısırın boyu kısa kaldı ancak ürünün nasıl etkileneceği belirsiz

Giriş Tarihi: 23.5.2014
Çukurova'da kış mevsiminde yağmurun mevsim normallerinin çok altında yağmasının olumsuz sonuçları alınmaya başlandı. Kıraç arazilerde hasat edilen, ovada ise önümüzdeki haftalardan itibaren hasadı başlayacak olan buğdayda ilk sonuçlar yüzde 30 kayıp olduğunu gösteriyor. Yeni ekilen ve boyu kuraklık nedeniyle kısa kalan mısırda ise ayrıca püskülün erken çıktığı görüldü. Ancak mısır rekoltesinde olumsuzluk yaşanıp yaşanmayacağı belli değil.

KARPUZ HASADI GECİKTİ

Adana Çiftçiler Birliği Genel Sekreteri Oana Çorat, soya için de henüz bir şey söylenemeyeceğini belirtti. Şu günlerde soya ve mısırın ilk sularının verildiğini belirten Çorat "Mısırda gözlemlediğim kadarıyla erken püsküle binme olayı var. Genelde boyları ovada kısa. Bu ne kadar etkiler bilmiyoruz" dedi. Çorat, karpuzun ise dolu ve don olaylarından etkilendiğini söyledi. Çorat "Bahçenin beslenmesinde ve gübrelemesinde su olmadığı için karpuz hasadına geç başlandı" diye konuştu. Oana Çorat, barajlardaki su seviyesinin mısır ve soya için yeterli olduğu yönünde bilgi aldıklarını söyledi.

BUĞDAYDA BU YIL KâR YOK

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen de kuraklıktan dolayı buğday hasadının bu yıl erken başladığını belirtti. Yüzde 30 kayıp beklenen buğdayda kilo fiyatının 80-90 kuruşa çıktığını kaydeden Girmen, "Ama bu fiyat yükselmesi, rekolte kaybından kaynaklanan çiftçi zararını karşılamıyor. Çiftçi bu sene buğdayda maliyetine satış yapmış olacak. Kazanç sağlayamayacak" şeklinde konuştu. Süleyman Girmen bölgede şu anda sulama sorunu olmadığı için diğer ürünlerde rekolte kaybı yaşanmayacağını kaydetti.

KALİTE YÜKSEK OLDU

Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan ise Çukurova'da buğdayın kalitesinin yüksek olduğunu açıkladı. Çalışkan, tarla rekoltelerinde kuraklıktan dolayı kayıp yaşanabileceğini ancak bu yıl buğdayda yüksek kalitede bir ürün çıktığı için, rekolte düşüklüğündeki çiftçinin geliri yönündeki fiyat farkını, kapatacak gibi gözüktüğünü söyledi. Bölgede son yılların en yüksek kaliteli buğdayının hasat edildiğini vurgulayan Çalışkan, bölgede geçen yıl 1 milyon 400 bin ton civarında buğday üretimi olduğunu belirterek "Bu yıl ekim sahalarının azalması, biraz da rekoltenin düşüklüğü neticesinde verimin yüzde 15-20 daha düşük olacağını ön görmekteyiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Buğdayda kayıp yüzde 30 mısırda durum belli değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN